Stupňujúce sa boje prinútili opustiť projekty v najriskantnejších oblastiach aj americkú firmu Bechtel, ktorá dostala v rámci obnovy Iraku druhú najväčšiu zákazku. Firma sa podieľa na rekonštrukcii letísk, prístavov, diaľnic, mostov, kanalizácie, ale aj škôl asi za 3 miliardy dolárov.
"Práca v Iraku je pre nás zatiaľ jednou z najnebezpečnejších, ale zároveň je veľkou výzvou," povedal viceprezident firmy Jude Laspa.
Nárast násilia za posledný mesiac však úlohy firmy skomplikoval. "Keď sa práca stáva príliš riskantnou, snažíme sa presúvať do iných oblastí. Posledný mesiac máme problémy presunúť našich robotníkov do bezpečia," dodal Laspa. Jeden z ich subdodávateľov bol pri jednom z marcových útokov zavraždený. Ďalšia americká firma Halliburton, ktorá v Iraku pracuje na obnove ropnej infraštruktúry, nahlásila už asi 30 úmrtí zamestnancov.
Bezpečnostnú situáciu nepovažuje za priaznivú na podnikanie ani Americká vládna agentúra pre medzinárodnú rozvojovú pomoc: "Za súčasných podmienok sa veľa robiť nedá. V tomto chaose projekty nemôžu dodržiavať ani vymedzený rozpočet, ani časový plán."
Projekt obnovy Iraku sa považuje za jeden z najambicióznejších svojho druhu od druhej svetovej vojny. Zahraničie prisľúbilo pomoc 33 miliárd dolárov. Najväčšie investície si vyžiada obnova infraštruktúry - asi 24,2 miliardy - rekonštrukcia zaostalých a zničených ropných zariadení, škôl, zdravotníctva a utvorenie kvalitnej polície a armády.
Na urýchlenú rekonštrukciu a rozvoj Iraku uvoľnilo peniaze aj Slovensko vo výške 11,7 milióna korún. Obnova krajiny sa síce nachádza v druhej fáze, ale celkový proces rekonštrukcie irackého hospodárstva bude trvať niekoľko rokov, a preto je zapojenie slovenských spoločností do obnovy stále aktuálny. Priestor pre slovenské podniky sa nachádza v oblasti energetiky, strojárstva, zdravotníctva a stavebníctva.
O kontrakty má podľa informácií vládnej agentúry pre investície SARIO záujem asi 70 slovenských firiem. Prvý kontrakt v Iraku na dodávku zariadenia do rafinérie v Basre za 56 miliónov eur získala trnavská spoločnosť Unic Slovensko, ďalší je Zekon z Michaloviec.
TEREZA COPLÁKOVÁ