BRATISLAVA - Slovenské vysoké školy vychovávajú síce veľa priemerných absolventov, ale málo osobností - špičkových odborníkov z jednotlivých oblastí. Absolventi navyše zo škôl často vychádzajú ako "polotovary", a nie "hotové výrobky", a sú veľmi slabo pripravení po jazykovej stránke.
Svoje najväčšie výhrady k absolventom včera zamestnávatelia povedali na konferencii. Predstavitelia vysokých škôl sa stretli s ľuďmi z praxe prvýkrát od pádu komunizmu. "V minulosti sme vysoké školy často kritizovali, ale nesadli sme si spolu, nepohovorili o tom, čo nám chýba," priznal Jozef Uhrík, prezident Združenia priemyselných zväzov.
Minister školstva Martin Fronc bol milo prekvapený, že v podnikovej sfére našiel možno väčšiu podporu pre reformy ako v školskej.
Viackrát sa hovorilo aj o absolventoch bakalárskych odborov, ktorí si v praxi ťažko nachádzajú uplatnenie. "Firmy sa ťažko vyrovnávajú s pozíciou bakalár. Hľadajú, kde je jeho kvalita, keďže je umiestnený niekde medzi plne vysokoškolským a stredným odborným vzdelaním," vysvetlil Peter Mihók, predseda Slovenskej obchodnej komory.
Technické školy zasa majú problém s nezáujmom študentov. Uhrík pripustil, že sčasti vznikol aj vinou priemyslu, keďže ten mal dosť práce s tým, aby vôbec prežil.
Európska únia už oznámila, že bude potrebovať asi 100-tisíc absolventov prírodovedných a technických odborov ročne.
Absolventi technických škôl si podľa Uhríka ubližujú tým, že nechcú chodiť na stáže do zahraničia. "Máme obrovské výčitky z vedenia koncernu, v čom to je, že naši ľudia sú takí prikovaní k slovenskej zemi. Museli sme zaviesť prinucovací systém - označili sme funkcie a povedali: páni, ak neabsolvujete 'vandrovku', tak túto funkciu už nemôžete zastávať. Toto musíme zakódovať do našich ľudí." V zahraničí získajú cenné skúsenosti, prídu na nové riešenia a naučia sa, ako firmy udržať nad vodou.
Predseda Slovenskej rektorskej konferencie Juraj Sinay potvrdil, že záujem o priemysel na Slovensku naozaj rastie - na trhu práce sa v dohľadnom čase začnú presadzovať absolventi odborov ako aplikovaná elektronika, informačné technológie, spracovanie plastov, teória spracovania plechov či absolventi odborov súvisiacich s automobilovým priemyslom. (sr)