BRATISLAVA - Tresty pre páchateľov trestných činov chce ministerstvo spravodlivosti vedené Danielom Lipšicom sprísniť a súdom určiť presné pravidlá, podľa ktorých budú musieť postupovať pri vymeriavaní trestu. Zabezpečiť to má dlhoočakávaná komplexná rekodifikácia trestného zákona. Zásadné zmeny sa dotknú aj mladistvých páchateľov, ktorým môže po zmene hroziť i doživotie.
Slovenská advokátska komora s automatickým sprísňovaním trestov nesúhlasí. Jej predseda Štefan Detvai si myslí, že za vzostup kriminality môže aj samotná spoločnosť. "Nemôže sa brániť iba tým, že to bude tvrdo trestať," vyhlásil. Ak sa neodstránia príčiny vzniku kriminality, žiadny zákon ju neobmedzí. Dnešné tresty považuje za primerané, po zmenách by sme sa vraj zaradili medzi štáty s najprísnejším zákonom.
Lipšic už pravidelne prichádza s návrhmi na sprísňovanie trestov za rôzne činy. Detvai však pripomína, že prísne tresty automaticky neodrádzajú od páchania trestných činov. Príkladom sú ázijské štáty a postihovanie drogových dílerov. Napriek hrozbám exemplárnych trestov sa úspech nedostavil.
Trestný právnik Vladimír Čečot z právnickej fakulty v Bratislave si myslí, že postup ministerstva je na mieste. "Kriminalita nám neklesá a toto je asi jediné východisko," hovorí. Rovnaký trend údajne existuje takmer všade. S prísnym postupom súhlasí aj prokuratúra, ale pripomína, že ani dnešné možnosti trestania mladistvých súdy dostatočne nevyužívali.
Detvai argumentuje tým, že účelom trestu nemá byť odplata, ale snaha o prevýchovu. "Humánna stránka nášho právneho poriadku ustupuje," varuje. Za pravdu mu dáva aj nezávislý poslanec a právnik Miroslav Abelovský z ĽÚ. Úvahu, že by aj mladiství mohli dostať doživotný trest, označil za absurdnú. "To mu v parlamente nikto neodhlasuje," odkázal Lipšicovi. Privítal však zníženie hranice trestnej zodpovednosti z 15 na 14 rokov. Niektoré skupiny obyvateľov podľa neho túto medzeru v zákone využívali. Vediac o beztrestnosti svojich detí, využívali ich na páchanie trestných činov.
Čečot prísnejšie postihovanie mladistvých zdôvodňuje rastúcim nebezpečenstvom ich skutkov. Hrozba sankcie ich má "pozitívne motivovať".
Poslanec SMK Gábor Gál síce ešte návrh zákona nevidel, ale tendenciu k sprísňovaniu trestov schvaľuje. Dôvodom je, že kriminalita prerástla do celej spoločnosti a je často ignorovaná.
Právnici oceňujú možnosti alternatívnych trestov. Patrí medzi ne aj trest domáceho väzenia či povinných prác. "Toto u nás chýba - je to jedna z možností, ako výchovne pôsobiť na páchateľov," domnieva sa Detvai. Čečot hovorí, že štát ušetrí, lebo nemusí odsúdeného živiť vo väzení.
V čase, keď sa bude zákon v parlamente schvaľovať, bude už úradujúcim prezidentom Ivan Gašparovič. Je trestným právnikom, ale k rekodifikácii sa zatiaľ nechce vyjadriť, lebo ju nepozná. Mala by podľa neho zachovať systematizáciu trestov. "Zvyšovať jednorazovo tresty z hľadiska odbornosti a účelu nemusí byť dobré."
Čo je v návrhu novely Trestného zákona
Nové druhy trestov
Novela trestného zákona prináša i nové druhy trestov. Aj keď na Slovensku budú tresty domáceho väzenia, povinnej práce a probačný dohľad novinkou, vo svete nie sú ničím výnimočným. Cieľom je okrem iného aj šetrenie štátnych peňazí - odsúdení sa budú živiť sami. Podmienkou je, aby sa páchateľ dopustil prečinu, pri ktorom je horná hranica trestu najviac päť rokov. Ak odsúdený nebude plniť povinnosti, ktoré mu určí súd, trest sa mu zmení na nepodmienečný.
Trest domáceho väzenia - Odsúdený sa musí v čase, ktorý určí súd, zdržiavať vo svojom obydlí. K nemu patria aj všetky vonkajšie priestory. Môže viesť riadny život. Obydlie môže opustiť iba po predchádzajúcom súhlase probačného alebo mediačného úradníka.
Trest povinnej práce - Súd ho môže udeliť so súhlasom páchateľa vo výmere od 40 do 300 hodín. Odsúdený musí trest splniť osobne a vo svojom voľnom čase. Nevznikne mu žiadny nárok na odmenu.
Probačný dohľad - Páchateľovi odsúdenému najviac na tri roky väzenia môže súd povoliť odklad výkonu trestu. Zároveň mu nariadi probačný dohľad v skúšobnej lehote od jedného do piatich rokov. Súd rozhodne aj tom, aké bude mať odsúdený povinnosti a obmedzenia.
Podmienečné prepustenie
Dnes väčšinou stačí, aby si odsúdený odsedel polovicu trestu a trestný zákon za istých podmienok povoľuje prepustenie. Pri závažných trestných činoch to musia byť minimálne dve tretiny. Podmienky na takéto prepustenie sa majú sprísniť.
Novela predpokladá tieto podmienky na podmienečné prepustenie:
- odsúdený za prečin (sadzba do 5 rokov) po výkone polovice nepodmienečného trestu,
- odsúdený za zločin (sadzba nad 5 rokov) po výkone dvoch tretín nepodmienečného trestu,
- odsúdený za obzvlášť závažný trestný čin po absolvovaní troch štvrtín trestu,
- odsúdený na doživotie najskôr po 25 rokoch výkonu trestu, ak dostal "absolútne doživotie", nie je podmienečné prepustenie možné.
Ak si odsúdení nebudú plniť povinnosti, súd ešte počas plynutia skúšobnej lehoty rozhodne o vykonaní zvyšku trestu.
Trestná zodpovednosť právnických osôb
Ak sa porušenia zákona dopustí právnická osoba, v praxi je často ťažké presne určiť, ktorá fyzická osoba konkrétne zákon porušila a trest nie je možné zosobniť. Nový trestný zákon preto chce zaviesť trestnú zodpovednosť právnických osôb. Trestného činu sa dopustia, ak pri v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom konal ich štatutárny orgán alebo jeho člen, člen dozorného orgánu, alebo iné osoby oprávnené za právnickú osobu konať.
Do úvahy pripadá trest od 500-tisíc do 5 miliónov korún, trvalé zrušenie právnickej osoby, prepadnutie jej majetku, prepadnutie veci, trvalý alebo prechodný zákaz činnosti, zákaz alebo obmedzenie prijímať verejné dotácie, či zákaz účasti na verejnej súťaži.
Priťažujúce a poľahčujúce okolnosti
Pri každom trestnom čine je v trestnom zákone určené rozpätie trestu. Pri rozhodovaní, či sa prikloní k vyššej, alebo nižšej sadzbe, pomáhajú poľahčujúce a priťažujúce okolnosti. Novela prináša ďalšie.
Nové priťažujúce okolnosti:
spáchanie trestného činu
- ako odplata voči inému za to, že si voči páchateľovi plnil povinnosť vyplývajúcu zo zákona,
- preto, aby inému zmaril alebo sťažil uplatnenie jeho základných práv a slobôd,
- na uľahčenie alebo zakrytie iného trestného činu,
- proti viacerým osobám,
- na osobách alebo veciach požívajúcich osobitnú ochranu (osoba s výsadami a imunitami podľa medzinárodného práva, verejný činiteľ, verejnoprospešné zariadenie, chránený druh živočícha či rastliny alebo pamiatkovo chránené veci pamiatkovo chránené s historickou, vedeckou alebo umeleckou hodnotou, alebo slúžiace na bohoslužobné účely.)
Nové poľahčujúce okolnosti
spáchanie trestného činu
- v dôsledku nedostatku vedomostí alebo skúseností,
- v spojitosti s negatívnymi dôsledkami páchateľovej choroby,
- v dôsledku núdze, ktorú si nespôsobil sám páchateľ.
Od toho, ktoré okolnosti prevážia, bude závisieť aj výška trestu:
- ak budú priťažujúce okolnosti prevažovať, zvýši sa dolná hranica trestnej sadzby o jednu tretinu,
- ak budú prevažovať priťažujúce okolnosti a jednou z nich bude recidíva, dolná hranica trestnej sadzby sa zvýši o polovicu,
- pri spáchaní úmyselného deliktu v skúšobnej lehote v prípade podmienečného prepustenia bude súd musieť uložiť povinne nepodmienečný trest.
Ochrana vlastného obydlia
Navrhovaná novela zaručuje majiteľom obydlia beztrestnosť pri použití zbrane po neoprávnenom vniknutí páchateľa. Zbraň bude možné použiť na ochranu života, zdravia alebo majetku. Neplatí to v prípade, ak bola smrť osobe, ktorá do obydlia vnikla, spôsobená úmyselne.
Trest nebude hroziť ani tomu, kto bude odvracať útok na život, zdravie či majetok a vzhľadom na okolnosti prípadu sa mylne domnieva, že mu útok hrozí. Ten, kto odvracia útok, nebude trestne zodpovedný, ak konal v rozrušení zapríčinenom útokom, v dôsledku zmätku, strachu či zľaknutia.