Slovensko sa zoznamuje s kolektívnym investovaním

História slovenského kolektívneho investovania je krátka. V jeho začiatkoch boli investičné privatizačné fondy z roku 1992. Prvé podielové listy sa začali predávať až v roku 1995. Najväčší boom však zažívajú podielové fondy iba posledné 2 - 3 roky, ...

História slovenského kolektívneho investovania je krátka. V jeho začiatkoch boli investičné privatizačné fondy z roku 1992. Prvé podielové listy sa začali predávať až v roku 1995. Najväčší boom však zažívajú podielové fondy iba posledné 2 - 3 roky, čo je zrejmé aj z priloženého grafu zobrazujúceho objem spravovaného majetku tuzemskými správcovskými spoločnosťami, kde napríklad v roku 2003 bol zaznamenaný medziročný nárast až približne o 140 percent. Odborníci odhadujú, že v najbližších troch rokov narastú investície do podielových fondov až na 120 miliárd Sk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rastúci záujem o investovanie

Z uvedeného je zrejmé, že záujem o investovanie do podielových fondov je stále väčší a dôvodom sú najmä klesajúce úroky, ktoré ponúkajú banky na svojich klasických vkladových produktoch. Klienti bánk sú nespokojní a logicky hľadajú iné alternatívy zhodnotenia svojich voľných finančných prostriedkov. Jedným dychom je však potrebné povedať, že veľký "kus koláča" z investovaných pros-

triedkov si privlastnili správcovské spoločnosti vo vlastníctve najväčších bankových domov, ktoré začali túto možnosť ponúkať ako alternatívu termínovaných vkladov. Investovanie je však často povrchné, mnohokrát si klienti myslia, že peniaze majú uložené naďalej v banke a majú ich chránené Fondom na ochranu vkladov akoby boli napríklad na termínovanom účte, čo je samozrejme omyl. Táto situácia bankám čiastočne vyhovuje, pretože dochádza k presunu finančných pros-

SkryťVypnúť reklamu

triedkov z účtov do fondov a svojím spôsobom zostávajú "pod jednou strechou".

Konkurencia rastie

Počet správcovských spoločností pôsobiacich na Slovensku sa rozrástol v posledných rokoch najmä o zastúpenia zahraničných správcovských spoločností. Po vstupe Slovenska do Európskej únie pravdepodobne ešte vstúpia na trh niektoré renomované zahraničné fondy a ukroja si tiež svoj podiel.

V predchádzajúcom roku prišlo na Slovensku v oblasti kolektívneho investovania k niekoľkým výraznejším zmenám. Došlo k ukončeniu správy podielových fondov dvoch správcovských spoločností najmä z dôvodu nízkej konkurencieschopnosti oproti správcovským spoločnostiam spadajúcim pod veľké banky a tým pádom ich predaje boli nedostatočné. Ide o spoločnosť J&T Asset Management, ktorá previedla správu svojich dvanástich uzavretých a troch otvorených fondov na správcovskú spoločnosť Prvá Penzijná. Druhou spoločnosťou, ktorá skončila s činnosťou v tejto oblasti bola Slávia Capital Asset Management, ktorej sa nepodarilo splniť zákonom stanovenú podmienku - naplnenie fondu sumou 50 miliónov korún v stanovenom období.

SkryťVypnúť reklamu

Ponuka otvorených podielových fondov sa za predchádzajúci rok značne obohatila. Pribudli fondy Pioneer Investment, KBC, ING, ABN Amro Asset Management a iné. V tomto roku už spustila predaj podielových fondov aj Dexia banka.

Poradie s miernymi zmenami

Svoje pozície si v uplynulom roku upevnili tri správcovské spoločnosti vlastnené tromi najväčšími bankami - Tatra Asset Management, Sporo Asset Management a VÚB Asset Management. Ich najväčšou výhodou sú okrem silnej pobočkovej siete aj zavedené značky v povedomí obyvateľstva. Upevňovanie ich postavenia sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou naďalej prehlbovať.

Za týmito spoločnosťami nasleduje správcovská spoločnosť Prvá Penzijná, ktorá sa koncom roku 2003 stala súčasťou Poštovej banky. Je pravdepodobné, že jej pobočková sieť a možnosť využitia siete pôšt, ktorých je viac ako 1 600, bude mať pozitívny vplyv na objem predaja podielových listov Prvej Penzijnej.

SkryťVypnúť reklamu

Prvú šesticu spoločností uzatvárajú správcovské spoločnosti Istro Asset Management a Amslico AIG Funds. Investori na Slovensku sa správajú naďalej konzervatívne, čo sa prejavilo aj v ich záujme o jednotlivé typy fondov. Najviac peňazí investovali do dlhopisových fondov a fondov peňažného trhu. Tieto fondy poskytujú minimálne riziko pri výnosoch o niečo vyšších ako sú v bankách. (lusy)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 703
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 492
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 509
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 492
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 504
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 013
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 181
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu