Starostka Nemeckej Anna Zvarová potvrdila, že referendum je platné. Zúčastnilo sa na ňom viac ako 60 percent ľudí z každej obce, teda približne 2,5 tisíca ľudí.
Banskobystrický samosprávny kraj podľa včerajšieho vyhlásenia predsedu Milana Marčoka bude rešpektovať vôľu občanov, ktorú vyjadrili v referende, a bude hľadať alternatívne riešenie.
Starostka Nemeckej Zvarová sa spolu miestnymi obáva, že spaľovňa bude slúžiť na likvidáciu odpadu nielen z Banskobystrického a aj z Trenčianskeho a Žilinského kraja. "Obyvatelia obcí sa boja, že po vstupe do Európskej únie sa u nás bude likvidovať aj odpad zo zahraničia," dodala starostka.
Spaľovňu nebezpečného odpadu v Nemeckej mal v úmysle stavať Banskobystrický samosprávny kraj na mieste starej, ktorá nevyhovuje európskym normám. Stará spaľovňa v Petrocheme údajne prekračuje limity únie až 50-násobne, výnimku má však iba do konca budúceho roka.
Podľa hovorkyne regionálnej samosprávy Petry Polievkovej bude predseda samosprávneho kraja Milan Marčok o ďalšom osude spaľovne rokovať s ministerstvom životného prostredia, ale aj s predstaviteľmi dotknutých obci. "Budeme hľadať ďalšie priechodné alternatívy. Dnes je ťažké povedať, či bude spaľovňa stáť v pôvodne plánovanej lokalite," konštatovala Polievková.
Nová spaľovňa nebezpečného odpadu si podľa projektu vyžiada náklady okolo miliardy korún. Ako povedala Polievková, tri štvrtiny nákladov majú hradiť z fondov Európskej únie, 20 percent má financovať štát a zostatok samospráva.
Kapacita spaľovne má byť 22- až 25-tisíc ton odpadu ročne, teda dvojnásobok kapacity starej. Nová spaľovňa však výrazne zníži produkciu škodlivých emisií. Proti jej výstavbe nenamietajú ani Slovenská agentúra životného prostredia a Správa Národného parku Nízke Tatry, na rozhraní ktorého by mala stáť.
(wm, tasr)