"Koruna sa pozvoľna celý deň spevňovala. Spočiatku ju nakupovali len domáce banky, neskôr záujem o slovenskú menu prejavili aj zahraničné," povedal díler Slovenskej sporiteľne Juraj Zabadal.
Počas tohto týždňa ešte vidí priestor na ďalšie posilnenie, koruna však podľa neho neprekoná hranicu 40 korún za euro. "Túto hranicu môžeme prelomiť, až keď sa vyjasnia vzťahy v koalícii. Trhy teraz opäť zaujmú vyčkávaciu taktiku," dodal. Nový posun v koaličných vzťahoch možno čakať o týždeň, keď sa uskutoční rokovanie koaličnej rady pôvodne naplánované na dnes.
Ekonomický analytik sporiteľne Juraj Kotian dodáva: "Pondelkové posilňovanie meny je dôkazom, že trhy si vydýchli." Po opadnutí nervozity z volieb teraz podľa neho prichádza obdobie nervózneho očakávania zasadnutia koaličnej rady.
"Prvé vyjadrenia zvoleného prezidenta Gašparoviča boli pomerne ústretové, keď odmietol úzke prepojenie so stranou Smer a spochybnil možnosť predčasných volieb. Napriek tomu slovenská politická scéna nezostala bez rizika, keďže premiér Dzurinda čelí ultimatívnej požiadavke koaličných partnerov na zabezpečenie parlamentnej väčšiny," konštatuje analytik Komerční banky Vladimír Kvasnička. Z toho dôvodu nevidí veľký priestor na ďalšie spevňovanie koruny.
Koruna oslabla na predvolebných 40,25 koruny za euro z historicky najsilnejšej úrovne 40 korún za euro, ktorú dosiahla pred dvoma týždňami. Predovšetkým zahraničné banky sa obávali volebného víťazstva Vladimíra Mečiara. "Jeho víťazstvo by bolo vnímané veľmi negatívne, aj keď prezident nemá významné právomoci," povedal pred druhým kolom volieb pre SME analytik Goldman Sachs Jens Nordvig. Gašparoviča vnímal ako prijateľnejšieho kandidáta, keďže nemá za sebou takú "pestrú" minulosť.