Kovboj Frank (Viggo Mortensen) uniká pred púštnou búrkou. Nikdy v živote ju nezažil, ale vie, čo má robiť. FOTO - SATURN ENTERTAINMENT
Film o arabskom dobrodružstve sa začína na divokom západe v roku 1890, štrnásť rokov po veľkom víťazstve Indiánov nad americkou armádou v bitke pri Little Big Horn. Indiánom sa už darí oveľa menej a nad ich osudom sa trápi kovboj Frank Hopkins (Viggo Mortensen) - podľa jeho autobiografie bol vraj tento film napísaný a nakrútený.
Má svetlé vlasy, modré oči, ale jeho mama bola Indiánka. So svojím mustangom Hidalgom ešte neprehral ani jedny preteky. V deň, keď je osada jeho indiánskych priateľov znovu raz vyplienená, dostane od bohatého arabského šejka (Omar Sharif) odkaz, aby prišiel súťažiť na najväčšie vytrvalostné dostihy na svete - Oceán ohňa.
Hidalgo je už starý kôň, Frank trochu pije a prepadáva spleenu, ale každému je jasné, že na tritisíc kilometrov dlhú trasu naprieč arabskou púšťou sa nakoniec odhodlá. Jasné je aj to, že napriek tomu, že všetci jeho súperi jazdia na čistokrvných arabských koňoch, v tomto boji zvíťazí.
Najsmutnejšie na tomto výpravnom veľkofilme je totiž to, že vôbec pri ňom nemôžete hádať a tešiť sa, čo vás v ňom prekvapí. Sú v ňom použité všetky schémy a všetky vzorce hollywoodskej výroby. Gestá postáv, ich pohľady, radenie udalostí či kratučké detailné, akoby mimochodom strihnuté zábery vylučujú akúkoľvek nejednoznačnosť. Možno len výraz šejka Rijáda zostáva chvíľami nečitateľný. Ako dobre, že sa Omar Sharif v tomto filme rozhodol hrať. Očakávať sa dajú už len detaily - kedy a aké prekážky Franka na ceste púšťou čakajú.
Ako vysvitne, šejk Rijád je fanúšikom amerických jazdcov a historky o Buffalovi Billovi zbiera s detskou oddanosťou. Preto Frankovi v hĺbke srdca želá víťazstvo. Okrem neho, a, samozrejme, jeho dcéry Džazíry, mu to už nikto iný nedopraje. V očiach Arabov je nevítaným kovbojom, ktorý prišiel znesvätiť ich svätú súťaž. Sú presvedčení, že zomrie, lebo taká je Allahova vôľa.
Na štarte sa konečne zmení Frankova tvár. Doteraz ju ovládal znudený výraz, všetko ho evidentne otravovalo. V púšti pookrie, a ani s počasím, ani so zákernými súpermi nemá problém. Tí snáď len divákovi môžu spôsobiť trochu starostí - všetci majú totiž rovnaké briadky a na hlave podobný turban. Zle sa v nich orientuje.
Popri všetkých Araboch so zlými úmyslami vyznie americký kovboj ako najušľachtilejšia bytosť. Zvíťazí, pretože bojoval čestne a má koňa, ktorému neprekáža ani smrteľné zranenie, a dokonca svojim súperom dokáže, že na svojho boha sa nemôžu veľmi spoliehať, lebo nevyhrali. Celkom zaujímavá symbolika.
Od šejka Rijáda dostane Frank za víťazstvo veľkú sumu peňazí. Za ne kúpi svojim Indiánom od americkej vlády všetky mustangy v okolí. Kto by im to nedoprial. Scenárista filmu Oceán ohňa si však nemusel robiť z diváka blázna a tvrdiť mu, že tento neskutočný príbeh je skutočný, lebo je napísaný podľa kohosi životných skúseností. Divák má predsa zmysel aj pre fikciu a vie ju vo svojom prístupe k filmu rozlíšiť.
Ale nekrivdime autorom. Možno, že zmysel pre fikciu mal aj skutočný Frank Hopkins - najmä vtedy, keď písal svoju autobiografiu.