Po výsledkoch ministerskej kontroly, že vysoké školy pri organizovaní štúdia porušujú zákon, na ministerstvo denne volajú a mailujú študenti, ktorí sa pýtajú: "Tak ako, mám za štúdium platiť alebo nie? FOTO SME - SOŇA REBROVÁ
a lavína listov, e-mailov a telefonátov od externistov, ktorí sa pýtajú, čo majú robiť.
"Mám zaplatiť, alebo nemám? Ak nezaplatím, môžu ma vyhodiť?" Pýtajú sa najčastejšie.
Podľa hovorkyne ministerstva školstva Moniky Murovej však na to nie je jednoduchá odpoveď. "Väčšina listov, ktoré k nám chodia, sú anonymné a nie sú k nim priložené kópie zmlúv, prípadne nejaké iné dokumenty. V tejto situácii ťažko posúdiť, čo sa stane, ak nezaplatia," upozornila SME. Zároveň potvrdila, že v prípadoch, keď študenti zmluvy podpísali, im skôr ako ministerstvo môže pomôcť šikovný právnik. "Jedni študenti majú darovacie zmluvy, iní zmluvy o zabezpečení štúdia. Každá zmluva je iná a preto je ťažké odpoveď zovšeobecniť."
Ministerstvo môže poradiť študentom prostredníctvom právneho poradcu, sktorým spolupracuje, "nedá sa však radiť vo fiktívnej rovine, bez dokumentácie a jasnej identifikácie osoby." Zároveň však ministerstvo zdôrazňuje, že v každom takomto prípade ide o súkromnoprávny vzťah a jeho následky môžu riešiť len tí, ktorí do neho vstúpili. "Jednoducho celú záležitosť si musia vysporiadať tí, ktorí zmluvu podpísali. Do toho nemôže vstupovať ani ministerstvo školstva, ani akákoľvek ďalšia osoba, či subjekt," dodala Murová. (sr)