Minulý utorok, po Veľkej noci, keď ešte viaceré školy mali voľno, sme na rektoráty poslali e-mail s jednoduchou otázkou: "Pripravili ste v súvislosti so vstupom do Európskej únie na škole nejaké zmeny? Ak áno, aké?" Zaujímalo nás aj, ako rýchlo zareagujú.
Väčšina odpovedajúcich rektorov upozorňovala na klasické zmeny v štúdiu: zavedenie trojstupňového vzdelávania, kreditový systém štúdia či účasť na programoch Socrates, Tempus či Ceepus. Okrem toho nás však informovali aj o ďalších zmenách.
V ten deň reagovali
Svoje odpovede nám hneď v ten deň zaslali rektori štyroch univerzít. Ako prvý sa ozval rektor Žilinskej univerzity Ján Bujňák. Odpovedal, že Žilinská univerzita chce byť jedným z hlavných aktérov rozvoja miesta svojho pôsobenia. Plánuje rozvíjať činnosť nového Ústavu konkurencieschopnosti a inovácií, inkubátorov a spin- off centier, aby v oblasti udržali schopných absolventov.
Hodinu na to odpovedal e-mailom aj rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Daniel Kluvanec. Vymenoval, akých významných európskych spoločností je univerzita členom a informoval, že "záujemcom poskytujú rad moderných študijných programov pre uplatnenie sa v krajinách únie. "Všetky fakulty UKF pripravujú spoločné študijné programy s univerzitami v únii, aby študenti mohli získať dvojité diplomy."
Rektor Technickej univerzity v Košiciach Juraj Sinay povedal, že vlani vytvorili Oddelenie Európskych projektov, "ktoré slúži ako poradenské centrum pre členov akademickej obce a projekty pripravuje aj samostatne. A pred dvomi rokmi sme zriadili Inštitút regionálneho a komunálneho rozvoja, zameraný na realizáciu regionálnej politiky únie u nás." Na Technickej univerzite zmenili tiež systém výučby cudzích jazykov - tí, ktorí sa cudzí jazyk chcú učiť, budú mať väčší rozsah hodín.
Rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku Jozef Ďurček odpovedal: "Rokovali sme s partnermi v zahraničí o zosúladení bakalárskych študijných programov, aby naši bakalári mohli bez problémov pokračovať na magisterskom štúdiu v zahraničí, ale i naopak, čo by im malo umožniť získať titul euromagister."
Deň po odoslaní e-mailu
Na druhý deň sa ozvala Anna Kullová z rektorátu Ekonomickej univerzity v Bratislave s ospravedlnením, že reagujú neskôr - rektor však svoju odpoveď nakoniec neposlal.
Za Vysokú školu múzických umení odpovedal prorektor Martin Ciel. "Pedagógovia školy pôsobia v rôznych medzinárodných komisiách. Už dlhšie využívame tiež európske programy ako Erazmus."
Rektor Univerzity Komenského František Gahér odpovedal, že v súvislosti so vstupom do únie sa upravil obsah štúdia farmaceutov a stomatológov, i titul z MUDr. na MDDr. na lekárskych fakultách. Dodal, že "Univerzita Komenského je tiež koordinátorom projektu zabezpečenia kvality vysokoškolského vzdelávania. A na základe bilaterálnych zmlúv spolupracuje s viac než 50 zahraničnými univerzitami, z toho s 32 európskymi." UK pripravuje vznik Študentského poradenského a informačného centra pre študentov odchádzajúcich do zahraničia i zahraničných študentov u nás.
Na Univerzite veterinárskeho lekárstva urobili zmeny v študijných plánoch i v organizácii pracovísk, informoval SME rektor Rudolf Cabadaj. Univerzita bola zaradená na List evalvovaných a odporúčaných veterinárskych fakúlt a univerzít Európskej asociácie veterinárskych vysokých škôl.
Dva dni po odoslaní e-mailu
Vo štvrtok odpovedal rektor Univerzity P. J. Šafárika Vladimír Babčák. Univerzita sa v roku 2004 stala plnoprávnym členom Európskej asociácie univerzít. V súčasnosti sa uchádza o zapojenie do európskych tematických sietí v oblasti manažmentu kvality študijných programov.
Slovenská poľnohospodárska univerzita podľa rektora Imricha Okenku už má akreditačné rozhodnutia na nové študijné programy a od 1. apríla je zriadená Fakulta európskych štúdií a regionálneho rozvoja. Nová fakulta má aj tzv. virtuálnu časť, kde je združených 12 fakúlt popredných európskych univerzít, na ktorých môžu študenti študovať. Aj preto očakávajú zvýšený počet zahraničných študentov.
Rektor Prešovskej univerzity František Mihina odpovedal, že konkrétne zmeny, o ktoré sa usilujú, "sa dotýkajú predovšetkým novej stratégie v zabezpečení najbližšej budúcnosti univerzity, rekodifikácie študijných programov, v nábehu na prehĺbenie možností mobility študentov a učiteľov".
Pre Trenčiansku univerzitu sa vstupom do EÚ v zásade nič nemení, myslí si jej rektor Juraj Wagner. "Od založenia v roku 1997 sa orientujeme na moderné študijné odbory." Azda jedinou zmenou po prvom máji pre nich bude pritvrdenie konkurencie vo vzdelávaní, čo však vítajú, tvrdil Wagner.
V čase uzávierky sa neozvali
Do uzávierky prílohy, teda do pondelka obeda, na náš mail z predchádzajúceho utorka vôbec nezareagovali rektori týchto univerzít: Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Trnavskej univerzity v Trnave, Ekonomickej univerzity v Bratislave, Technickej univerzity vo Zvolene a Akadémie umení v Bratislave.
Na Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave a Vysokú školu výtvarných umení sme e-mail nezaslali, keďže ich internetové stránky boli celý týždeň mimo prevádzky. Po zadaní mailovej adresy sa nám otvorila len prázdna stránka.
(sr, gal)