Študenti z únie u nás? Nereálne
Podľa Františka Gahéra, rektora najväčšej a najstaršej univerzity, je však predstava, že študenti z krajín únie opustia svoj domov a pôjdu študovať v cudzom jazyku a platiť za štúdium na Slovensko, "zatiaľ nereálna".
Reálne sa táto možnosť môže týkať skôr študentov z nečlenských krajín. Sčasti aj preto, že mnoho krajín únie má bezplatné či inak dotované vysokoškolské štúdium.
Aj prorektor VŠMU Martin Ciel si myslí, že u nás nie sú ideálne možnosti štúdia pre zahraničných študentov. "Významným problémom je finančné poddimenzovanie našich vysokých škôl, čo sa prejavuje v nemožnosti poskytnúť zahraničným študentom elementárne služby."
Podľa Gahéra sa však "univerzity musia pripraviť na študentov, ktorí prídu z EÚ či z Kanady, alebo USA v rámci mobility na jedno- či dvojsemestrálny pobyt. A tu musia fakulty konať okamžite."
Najmä v angličtine
Štúdium v anglickom jazyku ponúkajú niektoré vysoké školy - napríklad obe lekárske fakulty Univerzity Komenského, Slovenská poľnohospodárska univerzita, Slovenská technická univerzita či Technická univerzita v Košiciach. "Študijné programy v anglickom jazyku ponúkame už niekoľko rokov a novoakreditované programy sa pripravujú v angličtine aj v nemčine," hovorí rektor TU Juraj Sinay.
Na Ekonomickej fakulte TU vytvorili s univerzitou vo francúzskom Nancy spoločný študijný program, v ktorom vydajú spoločné diplomy. Takúto spoluprácu plánujú rozšíriť aj na naše ďalšie univerzity v krajinách únie.
Prídu k nám z Číny?
Rektor Sinay si myslí, že niektoré študijné odbory by mohli pritiahnuť aj zahraničných študentov, najmä z krajín východnej Európy a z Ázie - hlavne z Číny. "Pre týchto študentov však nie je vždy rozhodujúca kvalita štúdia, ale aj sociálne zázemie a spoločenská atmosféra," hovorí Sinay a dodáva, že v tejto oblasti nás čaká ešte veľa presviedčania.
Rektor Trenčianskej univerzity Juraj Wagner očakáva, že počet zahraničných študentov vzrastie. Preto rozbiehajú vzdelávacie programy v angličtine aj ruštine.
Pasívna znalosť nestačí
Dôvodom, prečo sa štúdium v cudzom jazyku u nás ešte veľmi neuchytilo, je aj fakt, že mnohí starší pedagógovia ovládajú cudzí jazyk len pasívne. Textom v zahraničných publikáciách síce rozumejú, vyučovať v cudzom jazyku však nevedia. Univerzita Komenského preto napríklad uvažuje o možnosti zaviesť povinnú výučbu časti každého predmetu v cudzom jazyku. "To v slovenských podmienkach zatiaľ nemá obdobu. Bol by to však krok smerom k mobilizácii pracovísk a pedagógov, ale tiež študentov, ktorí by pochopili, že po starom, teda bez cudzích jazykov, to proste nejde," hovorí rektor Gahér.
Autor: SOŇA REBROVÁ, gal