BRATISLAVA - Niektorí poslanci HZDS po voľbách kritizujú svojho predsedu Vladimíra Mečiara za to, ako sa správal po voľbách. Nesúhlasia ani s jeho vyhlásením, že HZDS sa bude vzďaľovať od strán v parlamente, aj od Smeru.
Mečiar po oznámení výsledkov volieb nepodal svojmu súperovi Ivanovi Gašparovičovi ani ruku a povedal, že s ním nemá o čom hovoriť.
"Som presvedčený, že to malo byť inak," povedal poslanec strany Miroslav Maxon pre agentúru SITA. "Mrzí ma vyjadrenie, že nie sú témy na budúcu komunikáciu s prezidentom. Ja také témy mám." Maxon ako predseda výboru pre pôdohospodárstvo chce napríklad Gašparoviča informovať o stave v poľnohospodárstve.
"Nie som zástancom ignorácie nového prezidenta, tento inštitút má svoju dôstojnosť a treba sa tak k tomu stavať," povedal zas poslanec Viliam Soboňa.
To, že mal Mečiar Gašparovičovi podať ruku, si myslí aj poslankyňa Eva Antošová. "Viem, že je to hráč, ktorý nerád prehráva, ale to gesto, ktoré trvá jednu sekundu, by som spravila."
Antošová, ktorá bola istý čas v úzkom vedení strany, hovorí, že v HZDS sa musia zamyslieť nad všetkým. "Ak zatutleme už aj túto vec pod koberec, HZDS bude klesať na duchu. Určitý posun v strane nastať musí." Podľa nej nejde len o Mečiara, ale o celé vedenie.
Podpredseda strany Viliam Veteška ešte v nedeľu povedal, že "ľudia si prajú a chcú mať Mečiara na čele strany, rozhodne nebudeme riešiť personálne otázky teraz".
Bývalá členka HZDS Oľga Keltošová z Ľudovej únie povedala, že ľudia okolo Mečiara možno "pozbierajú odvahu a otvorene povedia, čo si o tom všetkom myslia".
Maxon aj Veteška podľa bývalej členky HZDS Oľgy Keltošovej nie sú naivní, "aby uverili rečiam, že celé voľby sú boj proti jednému mužovi a že samotný Mečiar na prehre nenesie žiadny podiel".
Keltošová z rozhovorov s poslancami HZDS vie, že v klube je napätie, pretože "Mečiar rozhoduje o ich bytí a nebytí". "Súkromne celkom otvorene hovoria, že by bol najvyšší čas, aby sa Mečiar stiahol." Mečiar má podľa nej upevnenú štruktúru najmä v okresných a krajských organizáciách, kde s ním ľudia nie sú každý deň a "chvíľkovo vie na nich svojou rétorikou zapôsobiť".
Sociológ Michal Vašečka si myslí, že HZDS bez Mečiara by si udržalo preferencie iba vtedy, keby odišiel z politiky a dobrovoľne. "Ak by napríklad zabuchol dvere a založil si novú stranu, HZDS by to ublížilo."
Podľa politologičky Dariny Malovej je nepravdepodobné, že by Mečiara z postu predsedu strany odvolali. "Je to ťažká dilema HZDS, či je možné zachovať HZDS bez Mečiara." Malová si nemyslí, že poslanci prestanú predsedu strany poslúchať. Skôr je podľa nej pravdepodobnejšie, že niektorí odídu zo strany. S tým súhlasí aj Keltošová.
Poslanci HZDS nesúhlasia ani s Mečiarovým názorom na ďalšiu spoluprácu s opozíciou, ktorú v nedeľu v podstate odmietol.
Maxon by chcel, aby volebný výsledok opozíciu posilnil, ale "žiaľ, musím konštatovať, že vyjadrenia aj nášho predsedu nenaznačujú, že by k takémuto kroku mohlo prísť". Maxon vidí priestor aj na spoluprácu s koalíciou tam, "kde nájdeme odbornú zhodu".
Poslanec HZDS Karol Džupa si myslí, že "v krátkodobom horizonte by sme mali, samozrejme, spolupracovať užšie s opozíciou". Verí, že "predsedovia HZDS aj Smeru budú ochotní prijímať kompromisy a budú pragmaticky spolupracovať."
Nerokovanie so Smerom je aj podľa Evy Antošovej nešťastné rozhodnutie.
Autor: mož, rk