Brusel 19. apríla (TASR) Európska komisia nebude voči novým členským štátom EÚ v prípade porušovania legislatívy v oblasti životného prostredia miernejšia ako voči súčasným krajinám a ak to bude potrebné, uplatní právne nástroje, ktoré má k dispozícii.
Nestane sa tak však hneď v prvých dňoch po 1. máji, pretože posúdenie, ako krajiny uplatňujú príslušné právne normy, vyžaduje istý čas, povedala dnes na tlačovej konferencii v Bruseli komisárka pre životné prostredie Margot Wallströmová.
Podľa komisárky vstupujúce štáty prevzali už takmer 100 percent legislatívy, isté nedostatky pretrvávajú pri ochrane prírody, odpadoch a znečistení ovzdušia, tieto normy však budú prevzaté ešte pred rozšírením.
Najväčšie meškanie vidí komisárka v stanovovaní chránených oblastí pre program Natura 2000. Táto otázka ostáva podľa nej hlavným zdrojom obáv vo viacerých nových členských štátoch, ktoré poslali nedostatočné zoznamy a do vstupu to musia napraviť.
Európska komisia odhaduje, že na plné uplatňovanie celej európskej legislatívy v oblasti životného prostredia si v nových krajinách si vyžiada náklady 50 až 80 miliárd eur. V nasledujúcich rokoch tak tieto štáty budú musieť vynakladať na plnú implementáciu dve až tri percentá svojho HDP.
EK investície v tejto oblasti preto už od roku 2000 podporuje v rámci predvstupových programov ISPA, SAPARD a PHARE, po vstupe zo štrukturálnych a kohézneho fondu.
Pre Slovensko je na roky 2004-06 vyčlenených z eurofondov približne 1,56 miliardy eur, z ktorých takmer 22 miliónov pôjde na životné prostredie. Z predvstupového programu ISPA financovalo Slovensko v rokoch 2000-02 dvanásť environmentálnych projektov v hodnote takmer 64 miliónov eur.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel