Brusel 19. apríla (TASR) - Medzi členskými krajinami Európskej únie a Európskou komisiou (EK) došlo k uvoľneniu napätia v otázke budúcej priemyselnej politiky spoločenstva. Komisia na rozdiel od Francúzska, Nemecka a Veľkej Británie nevidí nijaké konkrétne nebezpečenstvo "deindustrializácie" Európy. Tento záver obsahuje správa EK Priemyselná politika pre rozšírenú EÚ, ktorú má k dispozícii nemecký denník Handelsblatt.
V správe sa konštatuje, že pokles spracovateľských odvetví na hrubom domácom produkte západnej Európy z 27,4 % v roku 1979 na 19 % v roku 2001 je dôsledkom rastu významu sektora služieb v ich ekonomikách. Toto je "normálny transformačný proces", ktorý môže byť síce bolestný, ale nie je dôvodom na obavy.
Predstavitelia hlavných západoeurópskych priemyselných krajín Jacques Chirac, Gerhard Schröder a Tony Blair poslali predsedovi EK Romanovi Prodimu už dva listy. Varovali v nich pred deindustrializáciou Európy. Od Bruselu žiadali, aby tento vývoj komisia zastavila. Upozorňujú ho na to, že EK by mala venovať väčšiu pozornosť téme hospodárskej súťaže, než jej venuje doteraz. Súčasne by sa mali vytvárať priaznivejšie podmienky pre rozvoj európskeho priemyslu.
Komisia sa v správe nevenovala sebakritickému hodnoteniu svojej činnosti. Za hlavné nebezpečenstvo pre európsky priemysel pokladá zaostávanie produktivity práce v západnej Európe v porovnaní s USA.
Informoval o tom nemecký denník Handelsblatt.