Teraz sa integračné dielne, v ktorých mladí ľudia získavajú pracovné zručnosti a návyky, rozšírili o nové priestory. Vďaka nim môže byť do programu zaradený dvojnásobný počet nezamestnaných.
"Do integračnej dielne denne dochádza asi šesť ľudí, ktorým sa venuje jeden lektor. Nové priestory nám umožňujú vytvoriť ešte jednu skupinu, zatiaľ však nevieme, či sa nám to podarí finančne pokryť," povedal vedúci Klubu Hurá kamarád David Matýsek.
Projekt v začiatkoch podporila Európska únia z programu Phare ACCESS 2002. Na ročnú prevádzku integračnej dielne potrebuje klub asi 800 000 korún. Zatiaľ podľa Matýska môže počítať s podporou ministerstva práce a sociálnych vecí a ministerstva vnútra.
Projekt je jediným svojho druhu v Pardubickom kraji. V tejto oblasti je v evidencii úradu práce celoročne viac ako 70 nezamestnaných do 18 rokov, v celom kraji viac ako 250. Nemajú vzdelanie ani prax, a preto na trhu práce nemajú veľké šance. "Klienti pracujú v integračnej dielni zhruba päť mesiacov bez nároku na finančnú odmenu. Osvoja si rôzne zručnosti aj všeobecné pracovné návyky," povedala vedúca projektu Marcela Adámková. Na konci získajú výstupné hodnotenie, ktorým sa môžu preukázať zamestnávateľom. Podľa Adámkovej viac než polovica klientov našla po absolvovaní tejto praxe aspoň prechodné zamestnanie.