Štvrtý raz za deväť rokov budú Švajčiari rozhodovať o politike vo vzťahu k EÚ. V nedeľňajšom referende majú odpovedať na otázku, či si želajú, aby vláda do 18 mesiacov začala s Európskou úniou rozhovory o členstve ich krajiny. Podľa prieskumov verejnej mienky sa zdá rozhodnuté, že neutrálne Švajčiarsko ešte nie je na spolužitie s Európskou úniou pripravené. Oba tábory sa teraz prú o to, či Švajčiari nechcú do EÚ vstúpiť vôbec alebo len teraz nie.
Proti začatiu rozhovorov je podľa výskumov momentálne 58 percent Švajčiarov, za 32 percent. Tvrdiť, že EÚ má proti sebe len verejnú mienku, by ale nebolo presné. Tri zo štyroch vládnych strán síce podporujú vstup Švajčiarska do únie - ale nie hneď teraz. Podľa nich na vstup ešte nedozrel čas.
Minister zahraničných vecí Joseph Deiss tvrdí, že parlament a občania by sa mali vyslovovať až k výsledku rokovaní, a nie rozhodovať o tom, či majú byť vôbec začaté. To je v kompetencii vlády. A vláda má svoj plán. O začatí rozhovorov s EÚ chce rozhodnúť v najbližšom volebnom období (2003 - 2006), čo by predpokladalo vstup do EÚ až okolo roku 2010. Ak však teraz Švajčiari jednoznačne odmietnu rokovania s EÚ, môže byť iniciatíva na podporu vstupu krajiny do EÚ napokon kontraproduktívna. Negatívne naladená verejnosť vláde sťaží pozíciu.
Švajčiari musia podľa vládnych strán získať prvé skúsenosti z uplatňovania bilaterálnych dôhod, ktoré s EÚ uzatvorili v júni 1999. Tie dajú odpoveď na to, čo najviac Švajčiarov trápi - či pre nich EÚ nebude znamenať stratu suverenity, identity a obmedzenie priamej demokracie.
Z ich strachu žije Christoph Blochers, šéf vládnej populistickej Švajčiarskej ľudovej strany. Jeho strana už týždne uverejňuje inzeráty a vyzýva Švajčiarov, aby si nenechali diktovať ako žiť z Bruselu.
Politológ René Schwok z Ústavu európskych štúdií v Ženeve pre agentúru AFP povedal, že vstupu do EÚ sa obávajú hlavne finančné kruhy, ktoré chcú čo najdlhšie profitovať z bankového tajomstva. Proti únii sú podľa Schwoka aj drobní ponikatelia, živnostníci a poľnohospodári, ktorí často nesúhlasia s rozhodnutiami Bruselu.
Výsledok referenda sa zdá jasný. Vláda teraz musí hľadať správne slová, ktorými bude „nie“ interpretovať. Tak aby na členstvo v EÚ nemusela definitívne zabudnúť.
MIRIAM ZSILLEOVÁ