Palestínski militanti v uliciach utečeneckého tábora na juhu Libanonu kričali heslá proti Izraelu a USA v reakcii na zabitie šéfa Hamasu Rantisího.
FOTO - REUTERS
Abdel Azíz Rantisi nebol šéfom Hamasu ani mesiac. V sobotu ho pri leteckom útoku na jeho auto v Gaze zabila izraelská armáda. Rantisi nasledoval osud svojho predchodcu šejcha Jásina.
Rantisiho sa Izrael pokúsil zlikvidovať už minulý rok, vtedy vyviazol. Považovali ho za jedného z najradikálnejších teroristických vodcov.
Rantisiho smrť opäť vyhnala do ulíc Palestínčanov. Na jeho pohrebe pochodovali tisíce ľudí: volali po pomste a zničení Izraela. Hamas už chystá 100 nových útokov na Izrael.
Izrael zvýšil bezpečnostné opatrenia. V Tel Avive včera po hlavných ťahoch prechádzali autá so špeciálnymi policajnými jednotkami.
Židovský štát akciou proti Rantisimu potvrdil pokračovanie politiky likvidácie vodcov Hamasu pred predpokladaným stiahnutím sa z Gazy. Izraelská taktika sa však nestretla s pochopením sveta. Drvivá väčšina svetových lídrov akciu označila za nezákonnú, kontraproduktívnu a zbytočnú. Len Američania útok neodsúdili: Washington tvrdí, že Izrael má právo brániť sa. Odmietol však tvrdenia Palestínčanov, že útok "posvätil".
Izraelské vedenie po Rantisiho zabití odkázalo, že to, čo sa stalo Rantisimu, čaká ďalších, čo prevezmú vedenie Hamasu a nezastavia teror. Vedenie Hamasu sa preto rozhodlo, že nový vodca hnutia, ktorý bol už údajne vymenovaný, zostane v anonymite.
Bezpečnostní experti v Izraeli hovoria, že riadenie organizácie sa prenesie mimo palestínskych území - pravdepodobne do sýrskeho Damasku. Tam sídli Chalíd Mašal - jeden zo zakladateľov organizácie a dlhoročný izraelský "terč". Ak by sa tento predpoklad potvrdil, znamenalo by to radikalizáciu Hamasu.
"Vedenie Hamasu v Gaze sa teraz musí schovávať a nebudeme mať čas na organizáciu teroristických útokov," povedal v izraelskej televízii bývalý šéf Mossadu Danny Yatom.
Ak vedenie Hamasu zostane anonymné, zúži sa schopnosť Izraela účinne proti nemu bojovať, zhodujú sa experti. Vodcovia organizácie sa totiž ešte viac "zahrabú" do zaľudnenej Gazy. Neznámi muži však nie sú takými symbolmi ako Jásin či Rantisi.
Zabitie Rantisiho ocenil izraelský premiér Ariel Šaron a prekvapivo neodsúdil líder opozície Šimon Peres. Zdá sa, že bolo načasované po premiérovom návrate z Washingtonu.
Zdroje z bezpečnostných služieb citované v izraelských médiách však hovoria, že Rantisi si sám podpísal rozsudok smrti, keď priamo riadil nevydarený pokus o atentát na židovskú osadu Necarim v pásme Gazy. "Neúnosné" boli aj jeho vzťahy s Hizballáhom.
Špekuluje sa aj o tom, že Rantisiho zabitie ešte viac posilní pozíciu Šarona pred straníckym referendom o stiahnutí sa z Gazy. Pravda, len v prípade, že nebude nasledovať príliš krvavá odveta.
JANA MIKUŠOVÁ, Tel Aviv