Zdá sa, že časť voličov koaličných strán ignorovala ich odporúčania neísť voliť. Je to prejav ich nespokojnosti s takýmto odporúčaním?
Samozrejme, nebol to prejav solidarity. Možno neprijateľnosť Vladimíra Mečiara zohrala v tejto situácii väčšiu úlohu. Voliči sa asi správali racionálnejšie ako predstavitelia vládnych strán. Reakcia koaličných strán po prvom kole bola zrejme unáhlená. Keby nevyzývali na neúčasť na voľbách, tak jednak by možno nebola situácia taká zbytočne dramatická a možno by tým mohli zlepšiť svoju pozíciu voči Ivanovi Gašparovičovi.
Aká bude spolupráca koalície s novým prezidentom? Koalícia má teraz dvoch silných protivníkov - opozičného prezidenta a radikalizujúceho sa Mečiara?
Ešte by som k tomu dodal Roberta Fica. Spolupráca bude veľmi problémová, aj keď sa zástupcovia vládnej koalície snažia vytvoriť dojem, že sú podmienky na spoluprácu. Treba sa pripraviť na veľmi náročné a komplikované vzťahy. Gašparovič sa doteraz profiloval ako výrazne opozičný politik, ktorý kritizoval zásadné opatrenia. Nepredpokladám, že sa zmení jeho nazeranie na reformy. Ak nebude súhlasiť so schvaľovanými zákonmi, tak ich bude zrejme vetovať.
Môže Gašparovič reálne ohroziť reformy?
Samozrejme. Myslím si, že to aj bude robiť. Už jasne naznačil, že reformy v niektorých oblastiach nie sú v záujme občanov. Má právo veta a vládna koalícia má zatiaľ menšinu. Ak sa v parlamente neobnoví väčšina, je celkom možné, že nový prezident dokáže značne skomplikovať presadzovanie reforiem.
Posilní výsledok volieb aj Smer, ktorý Gašparoviča podporoval?
Určite sa neposilnila vládna koalícia. Keďže Fico podporoval Gašparoviča, nepochybne to posilní jeho pozíciu. Gašparovičov záväzok voči Smeru je silný, lebo inak by sa nedostal do druhého kola. Silný je však aj záväzok voči voličom vládnych strán, lebo vďaka nim sa vlastne stal prezidentom. Asi bude zvažovať všetko.
Čo teraz môže robiť koalícia? Je jedinou možnosťou dohodnúť sa so Slobodným fórom a obnoviť tak koaličnú väčšinu?
Už dávnejšie som povedal, že systémovým riešením, ktoré by predĺžilo životnosť tejto vlády, je spolupráca so SF. Obnovenie väčšiny v parlamente sa musí naozaj udiať nie na základe dohôd pri konkrétnych zákonoch, ale formalizáciou týchto vzťahov. Teraz by som nerád konkretizoval, akým spôsobom.
Možno očakávať, že koaliční partneri zvýšia svoj tlak na SDKÚ na dohodu so SF?
Budú pokračovať v tom, ako definovali situáciu už v minulosti. Prvý zásadnejší vrátený a druhýkrát neschválený zákon bude zlomovým bodom.
Vládlo by sa súčasnej koalícii lepšie s prezidentom Mečiarom?
Určite nie. Aj v prezidentskej kampani ukázal, že sa nezmenil. S ním by sa vládlo oveľa komplikovanejšie. Usiloval by sa skrátiť životnosť tejto vlády na minimum.
Hneď ako by sa stal prezidentom, zabudol by na akékoľvek úvahy o spolupráci s koalíciou?
To sa nedá vylúčiť, on je ťažko predvídateľný. Gašparovič je flexibilnejší a o čosi predvídateľnejší. Vládna koalícia má jedinú prekážku, a to je jej vnútorná nejednota. Ak bude obnovená, tak ani opozičný postoj prezidenta voči zákonom a politike vlády nemusí byť niečím, čo vládu pochová.
Doterajší prezidenti vzišli z vtedy vládnúcich koalícií a postupne prešli k opozícii. Tento bude od začiatku opozičný. Aký vývoj vzťahu medzi prezidentom a vládou možno očakávať?
Vychádzajme z toho, že pri moci je vláda, s ktorou prezident nebude v programovej zhode. V priebehu najbližších dvoch rokov určite dôjde k zmene, tak nevylučujem, že vzťahy prezidenta s vládou, ktorá by sa skladala z iných strán, by možno boli priaznivejšie ako s touto vládou.
Autor: rp