BRATISLAVA - Strach a obavy z možného návratu Vladimíra Mečiara prevážili nad frustráciou časti občanov z výsledkov prvého kola volieb. To bola hlavná príčina víťazstva Ivana Gašparoviča v prezidentských voľbách, zhodujú sa všetci oslovení analytici a pozorovatelia politickej scény.
Potvrdilo sa, že Mečiar nedokáže presvedčiť viac ľudí ako v prvom kole volieb. "Jeho potenciál osloviť nových voličov je veľmi slabý," tvrdí sociologička Oľga Gyárfásová. Upozorňuje, že Gašparovič vďačí za svoje víťazstvo aj voličom vládnych strán.
Gašparoviča volili najmä občania z miest. Sociológ Pavel Haulík si to vysvetľuje tým, že Mečiara ako prekážku vnímajú najmä ľudia, ktorí podporujú reformy a tí bývajú najmä v mestách.
Prezidentskú kampaň hodnotia analytici ako krátku. Za najdôležitejšie označili verejné diskusie medzi oboma kandidátmi. Vyzdvihujú Sito televízie Markíza, kde sa Mečiar neovládol a výrazne si pohoršil vo svojej snahe presvedčiť, že sa zmenil. "Minimálne časť politickej elity sa mu podarilo presvedčiť, ale vo verejnosti taký úspešný nebol," povedal Haulík.
Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že sa Mečiar v diskusiách odhalil a dokázal, že je stále rovnaký. "Stále používal klamstvá, fabuloval a vystupoval veľmi autoritárskym spôsobom, a to ľudí doslova vystrašilo." Gašparovič sa síce snažil vystupovať slušne a odlíšiť sa, dôležitejšie pre výsledok volieb však bolo Mečiarovo správanie. "Nemusel voličov presviedčať, že je menším zlom, to väčšie zlo bolo viditeľné."
Gašparovičovi Mesežnikov priznáva šikovné politické manévrovanie. Pre prvé kolo bola kľúčová podpora Smeru. Dobrým ťahom bola aj podpora rešpektovaného Milana Čiča.
Politológ Ľuboš Kubín si myslí, že v osobe Gašparoviča príde do prezidentského paláca človek s morálnou diskvalifikácou, ktorý bude zrejme dláždiť cestu Robertovi Ficovi k premiérskemu kreslu. "Budúci prezident stelesňuje antireformné sily, bude pravdepodobne posilňovať tendencie populizmu a nacionalizmu v spoločnosti."
Úvahy, že by sa vláde lepšie spolupracovalo s Mečiarom, Kubín odmietol. Označil ich iba za mediálne kalkulácie. Hovorí to aj Mesežnikov. Vládu však podľa neho aj takto čaká tvrdé a komplikované vládnutie s človekom, ktorý môže reálne brzdiť jej reformy.
Čo rozhodlo o víťazstve Gašparoviča
Veľká časť voličov ho považovala za menšie zlo.
Mečiarova kampaň mobilizovala jeho odporcov.
Lepší imidž.
Slabé väzby medzi voličmi a politickými stranami, s ktorými sympatizujú. Vďaka tomu zrejme časť koaličných voličov ignorovala výzvy vládnych politikov, aby sa na voľbách nezúčastnili.
Nenápadná kampaň zameraná na ľudí, ktorých mohol presvedčiť.
Dobré politické manévrovanie.
Podpora národných síl a najmä Smeru pred prvým kolom. Analytici práve to považujú za kľúčový faktor, bez ktorého by sa Gašparovič nedostal do druhého kola.
Verejné ospravedlnenie sa za niektoré prešľapy z obdobia spoločného vládnutia s Vladimírom Mečiarom.
Kde spravil Mečiar chyby
Nedokázal ľudí presvedčiť, že sa zmenil.
Zlyhal v televíznych diskusiách - najmä počas tej poslednej v televízii Markíza.
Na svoju stranu nezískal nikoho okrem svojich tradičných voličov, ktorí ho spoľahlivo volia počas každých volieb.