Premiér Mikuláš Dzurinda (vľavo) síce v druhom kole nevolil, ale povedal, že bude rešpektovať vôľu občanov a odmietol Mečiarove obvinenia, že koalícia tajne podporovala Ivana Gašparoviča. Stretli sa včera v štúdiu televízie Markíza. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
v koalícii a opozícii, ktoré si ich vraj budú musieť vyriešiť.
Predseda SMK Béla Bugár súhlasí s Hrušovským, že treba, aby sa do koalície vrátili poslanci, ktorí hlasovali za programové vyhlásenie vlády. Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda povedal, že koaličnú krízu treba "vyriešiť 'doma' na politických rokovaniach".
Ľubomír Linter z ANO by radšej videl koalično-opozičnú zmluvu, ako zháňanie podpory od odídených poslancov z SDKÚ a ANO po jednom.
Predsedovia koaličných strán v televíznych debatách po voľbách už boli ku Gašparovičovi podstatne zmierlivejší ako pred nimi. Najviac ústretovosti bolo cítiť z prejavov predsedu KDH Pavla Hrušovského. Niekoľkokrát zopakoval, že spolupráca bude dobrá, ak bude Gašparovič nezávislý. Nový prezident sa tiež nijako výrazne neprihlásil k opozícii.
Hrušovského znepokojili vyjadrenia predsedu Smeru Roberta Fica, z ktorých podľa neho cítiť, že si Gašparoviča prisvojuje. "Spolupráca s prezidentom môže byť iba vtedy úspešná, keď zostane nadstraníckym," povedal. Bude sa vraj snažiť zabudnúť na to, čo predchádzalo Gašparovičovmu zvoleniu. "Ľudia vo voľbách povedali, že s Mečiarom nie, s HZDS možno," povedal.
Dzurinda povedal, že sa bude snažiť prispieť k tomu, aby spolu s Gašparovičom pracovali v prospech krajiny. Odmietol Mečiarove obvinenia, že existovali nejaké tiché dohody, a strana dávala tajne pokyny voliť Gašparoviča.
"Výsledky hovoria o tom, že zvíťazil strach pred Mečiarom," zhrnul voľby Bugár. Gašparovič podľa neho dostal druhú šancu a ak ju využije, môže byť prezidentom všetkých občanov.
Lintner považuje zvolenie Gašparoviča za "frčku pre vládnu koalíciu". Predpokladá, že HZDS zmení svoje správanie ku koalícii. "Bude to ťažšie." (hr, rk)