WASHINGTON - Traja spolupracovníci bývalého amerického prezidenta Billa Clintona povedali, že boli proti tomu, aby pred odchodom z Bieleho domu prezident udelil milosť stíhanému finančníkovi Marcovi Richovi. Vo štvrtok pred výborom Kongresu tvrdili, že boli presvedčení, že milosť neudelí. Clinton však podľa nich neurobil nič nezákonné. Milosti ale vyšetruje prokuratúra a výbor Kongresu.
„Štáb informoval prezidenta o tom, že by sa žiadna milosť udeľovať nemala,“ povedal bývalý šéf štábu Bieleho domu John Podesta. Pred Kongresom okrem Podestu vypovedal aj blízky Clintonov poradca Bruce Lindsey a Beth Nolanová. Clintona podľa nich možno presvedčil medzinárodný lobing. Prezidentovi vraj kvôli Richovi telefonoval aj vtedajší izraelský premiér Ehud Barak. Podľa Podestu rozhodol práve tento telefonát, a nie politický sponzoring.
Rich emigroval pred 17 rokmi do Švajčiarska. V Spojených štátoch ho stíhali za 48-miliónový únik na daniach. Na krku však mal aj ďalších 50 obvinení - vrátane nelegálneho obchodu s ropou s Iránom. Republikáni, ktorí majú v Kongrese tesnú väčšinu, Clintona obviňujú, že milosť Richovi kúpila jeho bývalá manželka. Denise Richová je štedrou sponzorkou Demokratickej strany.
Clinton využil posledný deň v úrade - 20. január - na udelenie milosti pre 140 ľudí. Ďalším 36 zmiernil tresty. „Boli sme skutočne zaplavení žiadosťami o milosť. Prichádzali odvšadiaľ. Obracali sa na nás kongresmani, filmové hviezdy, bývalí prezidenti, bývalé prvé dámy,“ povedala Nolanová a dodala, že už počas Vianoc mala pocit, že ich všetky nemôžu podrobne preveriť.
(kos, reuters)