Auto ministra zahraničia Svobodu. FOTO - ČTK
BRNO - Český minister zahraničných vecí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) sa vo štvrtok neskoro v noci zranil na ceste medzi Prostějovom a Brnom a utrpel vážnejšie zranenia. Minister má poranenú chrbticu a periférne nervové korene. Český rozhlas navyše uviedol, že Svoboda má zlomený krčný stavec a poruchu citlivosti horných končatín - malo by ísť len o dočasný prejav. Miechu porušenú nemá a napriek väčšiemu rozsahu zranení je jeho stav stabilizovaný.
Ministerské Audi A8 havarovalo v zákrute na úseku cesty, kde je rýchlosť obmedzená na 60 kilometrov za hodinu. Auto narazilo do betónového zberača vody a potom ešte zišlo zo svahu. Svoboda pri jazde spal, a tak nemal podľa lekárov obranné reflexy. Zranil sa preto vážnejšie než ostatní cestujúci.
Vodič pravdepodobne na ceste prekročil predpísanú rýchlosť. Auto je takmer úplne zničené, vznikla na ňom škoda za 1,5 milióna korún. Svoboda havaroval paradoxne v dňoch, keď v Česku prebieha ďalšia dopravno-bezpečnostná akcia nazvaná Kryštof 004. Tisíce policajtov na cestách kontrolujú, ako vodiči dodržiavajú pravidlá. Nedodržiavanie rýchlosti patrí medzi najčastejšie priestupky.
Ministerstvo zahraničných vecí zrušilo program Svobodu na budúcich 14 dní. Súčasne je ohrozená jeho účasť na utorkovej schôdzi snemovne, ktorá má znovu hlasovať o vládnej novele zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorú pred týždňom vetoval prezident Václav Klaus. Bez hlasu Svobodu, ktorý je i poslancom, by vládna koalícia nemala dosť hlasov na prehlasovanie prezidentovho veta.
(čtk)