Včiel v úli do konca tohto mesiaca ubúda. Opotrebujú a strácajú sa pri ošetrovaní plodu i donáške peľu a vody. Pomer liahnucich sa a odchádzajúcich včiel sa vyrovnáva koncom apríla až začiatkom mája. Včelstvá sú v tejto fáze rozvoja zvlášť citlivé na stresové situácie spôsobené vonkajšími vplyvmi (ochladenie, zatekanie do úľa), ako aj necitlivými zásahmi včelára (rozširovanie plodiska v nevhodnom čase). K včelstvám preto pristupujeme mimoriadne opatrne. Náhle zmeny počasia môžu vyvolať vápenatenie plodu. V tomto období dbáme na to, aby:
* vo včelstve bola prítomná matka . Nemá byť trúdokladná, lebo včelstvo by sa nerozvíjalo. Presvedčíme sa o tom pri jeho prvej prehliadke (býva v marci, ale kvôli nepriaznivému počasiu sa mohla presunúť aj na začiatok apríla).
* včelstvo malo prístup k zdroju vody , ktorú môže donášať do úľa bez väčších strát. Krehnutie lietaviek pri nasávaní studenej vody je viditeľné najmä v slabých včelstvách. Strácajú sa tým najcennejšie včely z úľa. Nevhodné je preto šetriť na vyhrievanom napájadle, na ktoré lietajú včely aj pri teplote + 8 stupňov bez strát.
* včelstvá boli v suchom a uteplenom úli. Dôležité je, aby predovšetkým stropné uteplivky boli suché, pretože tu dochádza k najväčším teplotným stratám. Strop úľa (prasknutý plech, roztrhnutá lepenka) nesmie umožňovať vnikanie vody do úľa. Vlhké a chladné prostredie podporuje rast húb. Medzi hubovité nákazy patrí aj vápenatenie včelieho plodu, ktoré sa objavuje v apríli a máji. V uplynulých rokoch sme sa ich nevedeli zbaviť ani pomocou antibiotík. V súčasnosti sú antibiotiká vo včelárstve tabu, preto sa ich ani nepokúšajme použiť. Najlepšou prevenciou je priaznivé počasie a donáška čerstvého peľu do úľa. Týmto sa včelstvo zbaví choroby samo.
* včelstvá mali dostatok priestoru, no súčasne plodisko nebolo ochladzované. Pri nedostatku miesta na plodovanie (vyvolané i niekoľkodňovou priaznivou peľovou znáškou), keď je matka obmedzovaná v plodovaní, nastane nepriaznivý pomer pri uzatvorenom plode. To všetko sú možné príčiny budúceho rojenia.
* včelstvo bolo v období, keď začne chumáč včiel prevísať do podmetu dna úľa, rozšírené o ďalší nástavok, lebo potrebujeme priestor. Keď kvitnú marhule, čerešňa vtáčia i ďalšie ovocné stromy, umožníme včelstvu stavať medzistienky, ktoré vkladáme po bokoch plodiska. Medzi prvými však vkladáme trúdie rámiky, potom nebudú včelstvá kaziť medzistienky stavbou trúdoviny. K zásadným opatreniam patrí aj dohľad nad dostatkom zásob (minimálne 6 kilogramov). V opačnom prípade včelstvo začne zásobami šetriť a obmedzí plodovanie.
Ing. TIBOR JÓKAY