FOTO - AUTOR
Ak chceme získať dobrú úrodu mangoldu už v prvom roku, vysejeme ho do polovice apríla. V ťažších pôdach a vo vyšších polohách počkáme s výsevom do konca apríla, najmä ak je chladno a mokro. Mangoldu vyhovujú hlboké, humózne a dostatočne vlhké pôdy.
Silné sadenice kalerábu dopestujeme len vtedy, keď ho vysejeme riedko. Na štvorcový meter záhonu sejeme maximálne dva gramy osiva. Predtým však zapracujeme do vrchnej vrstvy pôdy vlhkú rašelinu. Sadenice si vytvoria pevný koreňový bal, dobre sa ujmú a budú rýchlo rásť. Osivo zakryjeme len asi centimeter hrubou vrstvou zeminy. Až do jeho vzídenia treba záhon udržiavať vlhký a chrániť pred vtáctvom.
V apríli už pučia listy ovocných drevín. Dôležité je udržať listy zdravé počas celej vegetácie. Dbáme na to, aby všetky mohli využívať slnečné svetlo. Len vtedy budú schopné vytvárať potrebné organické látky. Listy vo vnútri koruny to nedokážu. Optimálnemu využitiu svetla pomôžeme preto vhodným rezom a správnou ochranou rastlín.
Ovocné stromy v zeleninovej záhrade nemusíme zvlášť prihnojovať. Platí to, samozrejme, iba vtedy, ak pôdu udržujeme v dobre vyhnojenom stave. Stromom totiž stačia hnojivá, ktorými hnojíme zeleninu. Pôsobením dažďa a zálievkovej vody sa živiny dostanú aj k ich koreňom.
Pri hlávkovom šaláte kladieme zvýšený dôraz na správnu hĺbku výsadby. Hlávky sa zle vyvíjajú, ak šalát sadíme príliš hlboko. Klíčne listy, ktoré má ešte väčšina sadeníc, musia byť po vysadení tesne nad zemou. Predídeme tak aj zahnívaniu priesady.
(pav)