BRATISLAVA - Prvé štyri zákony z reformného balíka ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca vláda tento týždeň hladko schválila. O zvyšných dvoch bude rokovať na budúci týždeň, pravdepodobne ich schváli tiež. Hoci sa v parlamente v máji očakáva búrlivá debata, už dnes je jasné, že pre zdravotníctvo na Slovensku sa začína obdobie veľkých zmien.
Reforma je založená na liberálnych princípoch - aj v zdravotníctve, podobne, ako v iných odvetviach, by mal fungovať trh. Konkurencia podľa predstáv ministerstva vylúči neschopných, schopným umožní vytvárať zisk. Zdravotné poisťovne a nemocnice už nebude štát chrániť, ale ako subjekty fungujúce podľa obchodného práva budú zodpovedné za svoju činnosť.
Ak nemocnica vytvorí dlh, nebude sa môcť spoľahnúť, že ho zaplatí štát. Niektoré zariadenia pravdepodobne zaniknú. Lekári a sestry nebudú mať zaručené tabuľkové platy, ale zamestnávateľ ich zaplatí podľa ich výkonu.
Zajac hovorí, že princíp solidarity zostane zachovaný. "Nejdeme zabiť, ani zničiť nikoho. Pri rovnakej potrebe každý dostane rovnakú starostlivosť, bez ohľadu na sociálnu situáciu, výšku poistenia, rasu alebo národnosť," sľubuje. Zároveň však občan dostane možnosť legálne si priplatiť za nadštandardné služby, kvalitnejší materiál alebo urýchlenie zákroku. Za menej závažné ochorenia a zákroky si bude priplácať, za ktoré presne, to stanovia až špeciálne komisie.
Zajac tvrdí, že jeho reforma je v súlade s ústavou, pretože článok ústavy síce zaručuje bezplatnú zdravotnú starostlivosť, ale v rozsahu, aký určí zákon.
Svoju víziu Zajac predstavil už v roku 2001, keď ešte nebol ministrom. Spolu s Petrom Pažitným predstavili Stratégiu reformy zdravotníctva - reálnej reformy pre občana. Podľa nich sa v zdravotníctve ako jedinom odvetví od roku 1989 neprestal panovať socializmus, čo spôsobuje, že systém je dnes neudržateľný - poskytuje málo kvalitné služby, je zadlžený, pacienti mu nedôverujú, zdravotníci sú zle zaplatení, panuje falošná solidarita a vysoká miera korupcie. Ľudia spotrebúvajú viac drahých zdravotníckych služieb, ako si krajina môže dovoliť vzhľadom na výkonnosť svojej ekonomiky.
Základné princípy Zajacovej reformy
1. Rovnaká starostlivosť pre rovnakú potrebu (každý, kto platí verejné poistenie, dostane, ak ochorie, rovnakú starostlivosť, bez ohľadu na príjem, status, postavenie)
2. Schopnosť platiť (každý poistenec platí do systému podľa výšky svojho príjmu, za tých, ktorí nemajú príjem, platí štát)
3. Univerzálne pokrytie (každý občan bude mať právo byť zdravotne poistený, poisťovne si nebudú môcť vyberať len zdravých a solventných poistencov)
4. Ochrana práv pacientov
5. Vymáhanie pravidiel hry (cez novú inštitúciu - Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou)
6. Zdravotná starostlivosť je technicky službou a eticky poslaním (možno ju ako službu nakupovať, predávať, určiť jej cenu, ale poskytovatelia musia dodržiavať stanovené etické princípy)
7. Zaručenie voľného vstupu licencovaných poskytovateľov na zdravotný trh (každý, kto splní stanovené podmienky, bude mať právo na trhu so zdravotníckymi službami pôsobiť)
Zákon o poskytovateľoch starostlivosti
Ako to je teraz
Nemocnice sú zriaďované štátom (fakultné nemocnice, nemocnice III. typu, odborné ústavy) a samosprávami, sú neziskovými organizáciami alebo sú súkromné. Ambulanciám vydáva povolenie na činnosť samosprávny kraj, nevyhnuté je tiež povolenie komory.
Ako by to malo byť
Nemocnice, ktoré doteraz zriaďuje štát, by sa mali pretransformovať na akciové spoločnosti. Štát (ministerstvo zdravotníctva) ostane zriaďovateľom špecializovaných nemocníc, ktoré majú nadregionálne pôsobenie, a záchrannej služby. Zákon by mal zaručiť voľný vstup licencovaných poskytovateľov na trh. Komory budú musieť vydať licenciu každému, kto splní podmienku vzdelania a bezúhonnosti. Štát by mal prestať regulovať, koľko lekárov má pôsobiť na istom území, stanoví len minimálnu sieť.
Zákon o záchrannej zdravotnej službe
Ako to je teraz
Záchrannú službu prevádzkujú nemocnice aj súkromní prevádzkovatelia, sieť staníc záchrannej služby nie je presne stanovená.
Ako by to malo byť
Základným princípom by malo byť, že sanitka či vrtuľník sa musia všade dostať do 10 minút. Vznikne 219 staníc záchrannej zdravotnej služby a 7 staníc leteckej záchrannej služby. Zriaďovateľom záchrannej služby bude štát, ktorý jej činnosť zaplatí spolovice paušálnymi platbami a spolovice platbami za vykonané výkony.
Zákon o zdravotných poisťovniach
Ako to je dnes
Zdravotné poisťovne sú verejnoprávne inštitúcie zriadené zákonom. Je ich päť, navzájom sú rovnocenné: Všeobecná zdravotná, Spoločná zdravotná, Chemická zdravotná poisťovňa Apollo, Sideria - Istota a Vzájomná životná poisťovňa Dôvera. Za záväzky poisťovne ručí štát.
Ako by to malo byť
Zdravotné poisťovne sa pretransformujú na akciové spoločnosti, ktoré sa budú riadiť obchodným právom. Budú nakupovať služby pre svojich klientov, samy rozhodnú, s ktorým zdravotníckym zariadením uzavrú zmluvy. Okrem poistenia na základný balík zdravotnej starostlivosti (verejné zdravotné poistenie) budú môcť ponúkať aj individuálne poistenie (doplnkové pripoistenie).
Za straty poisťovne už nebude ručiť štát. Na ich činnosť a platobnú schopnosť bude dozerať nový Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Zákon o dohľade nad zdravotnou starostlivosťou
Zriaďuje nový Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Úrad bude dohliadať na "pravidlá hry" v zdravotníctve. Bude vydávať licencie zdravotným poisťovniam, sledovať ich solventnosť a dozerať, či svojim poistencom zabezpečujú zdravotnú starostlivosť v dostatočnej kvalite. Dozerať by mal aj na poskytovateľov - či poskytujú kvalitné medicínske služby. Mal by ochraňovať práva pacientov.
Zákon o zdravotnom poistení
Ako to je
Každý občan musí byť poistený v niektorej z piatich zdravotných poisťovní.
Za deti, dôchodcov, nezamestnaných a študentov poistné platí štát, zamestnaní odvádzajú 14 percent zo mzdy (10 percent zamestnávateľ, 4 percentá zamestnanec).
Všetky zdravotné poisťovne poskytujú rovnaké služby - mali by pacientovi uhradiť všetku starostlivosť, ktorú potrebuje, okrem niektorých vecí, ktoré stanovuje zákon (doplatky za lieky, za zubné ošetrenie, kozmetické operácie, starostlivosť na vyžiadanie pacienta...).
Poisťovne sa službami, ktoré poskytujú, nelíšia, neponúkajú nijaký nadštandard, naopak - nemajú dosť príjmov ani na zaplatenie toho, čo im zákon prikazuje a zadlžujú sa. Zákon neumožňuje priplatiť si za lepšiu zdravotnú starostlivosť.
Ako by to malo byť
Nový zákon prináša dva druhy zdravotného poistenia - verejné zdravotné poistenie a individuálne zdravotné poistenie.
Verejné zdravotné poistenie
Bude ho musieť uzavrieť každý občan. Princíp solidárnosti zostane - zdraví sa budú skladať na starostlivosť pre chorých. Pacienti s rovnakou diagnózou budú mať zabezpečenú rovnakú starostlivosť v rovnakej kvalite. Poisťovňa nebude môcť odmietnuť žiadneho žiadateľa. Poisťovňu bude možné zmeniť raz ročne.
Zamestnanci by mali platiť 4 percentá z vymeriavacieho základu, zamestnávateľ 10 percent, samostatne zárobkovo činné osoby 14 a štát 4 percentá. Vymeriavací základ je najmenej 12-násobok minimálnej mzdy, najviac 36-násobok priemernej mesačnej mzdy. Vymeriavací základ štátu je 12-násobok priemernej mesačnej mzdy.
Každý občan bude mať právo na starostlivosť ("štandard") v rozsahu, ktorý stanoví zákon. Ak nezaplatí poistné viac ako tri mesiace za sebou, stráca nárok na poskytnutie štandardnej starostlivosti, poskytne sa mu len neodkladná a nevyhnutná starostlivosť. Neplatí to, ak poistné za zamestnanca neodviedol zamestnávateľ.
Poistiť sa bude dať len v tých poisťovniach, ktoré na to dostanú povolenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Individuálne zdravotné poistenie
Bude dobrovoľné, poistenec sa bude môcť slobodne rozhodnúť, či sa pripoistí, s ktorou poisťovňou si dohodne rozsah pripoistenia a sumu, ktorú bude priplácať.
Pripoistení budú mať nárok na preplatenie zdravotnej starostlivosti a služieb, ktoré nespomína "zákon o rozsah", teda istý "nadštandard".
Individuálne sa bude dať poistiť v poisťovniach, ktoré majú povolenie od Úradu pre finančný trh. Môžu to byť komerčné zdravotné poisťovne, ale aj tie, ktoré zároveň ponúkajú verejné zdravotné poistenie.
Zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti
Ako to je
Pacient má podľa súčasného zákona o Liečebnom poriadku právo na všetko, čo je zdravotnou starostlivosťou a o čom lekár rozhodne, že to potrebuje.
Pacient platí len za starostlivosť, ktorá je výslovne uvedená v zákone o Liečebnom poriadku (akupunktúra, sterilizácia, umelé oplodnenie, interrupcia, kozmetické operácie, psychoanalýza) a služby spojené so zdravotnou starostlivosťou (lepší štandard izby, poplatok za pobyt v nemocnici...) a doplatky za lieky a zdravotné pomôcky.
Ako by to malo byť
Zákon stanoví rozsah starostlivosti, na ktorý má pacient nárok z verejného (solidárneho) poistenia. Na nadštandardnú starostlivosť sa pacient môže pripoistiť, alebo si ju zaplatí v hotovosti.
Zajac navrhuje, aby sa aj naďalej z verejného poistenia hradilo takmer všetko, okrem vecí, ktoré pacient platí už dnes (interrupcie, kozmetické operácie...). Novinkou je návrh, aby si pacient priplácal za chrípku, kvasinkové ochorenia, niektoré kožné ochorenia a iné.
Zoznam však po prijatí zákona budú posudzovať komisie odborníkov a zástupcov poisťovní, ktorí môžu rozhodnúť, že pacient si bude priplácať na viac ochorení. Minister sľubuje, že pôjde len o málo závažné a lacné diagnózy.