Od februára, keď sa generálnym prokurátorom stal Dobroslav Trnka (uprostred) nastali na prokuratúre veľké personálne zmeny. "Je tu 17 nových riadiacich pracovníkov," povedal včera Trnka. Prvým námestníkom zostal Martin Lauko, bývalý generálny prokurátor Milan Hanzel v súčasnosti pracuje ako prokurátor na oddelení legislatívy. "Tento post si vybral sám," povedal Trnka, ktorý je s jeho prácou spokojný. (sita)
BRATISLAVA - Jediným kandidátom na post šéfa špeciálnej prokuratúry je bývalý vojenský prokurátor Dušan Kováčik. Výberová komisia ho vybrala spomedzi štyroch záujemcov. Poslancom bude tento návrh predložený na budúci týždeň, voľba by sa mala uskutočniť 29. apríla. Návrh prednesie generálny prokurátor Dobroslav Trnka. S Kováčikom je dlhoročný kolega.
"Neviem, čo rozhodlo v jeho prospech," vyhlásil Trnka, ktorý na výberovom konaní nebol. Ocenil Kováčikove morálne vlastnosti. Vylúčil, že by sa snažil presadzovať do dôležitých funkcií bývalých vojenských prokurátorov: "Nejde o militarizáciu prokuratúry".
Politici sa k navrhovanému kandidátovi nechceli vyjadrovať. Svorne tvrdili, že ho nepoznajú a musia o ňom získať viac informácií. Nezávislý poslanec Miroslav Abelovský prokuratúru kritizoval, že chce navrhnúť iba jedného kandidáta. Údajne existovala dohoda, že kandidátov by malo byť viac. "Ak bol navrhnutý iba jeden, generálny prokurátor možno riskuje, že nebude zvolený," povedal Abelovský.
Vylúčené podľa neho nie je ani to, že voľba sa presunie na máj alebo jún. Vláda vo štvrtok súhlasila s oddialením účinnosti zákona o špeciálnom súde a prokuratúre o dva mesiace - na 1. júla, pretože sa nestihlo ukončiť výberové konanie na špeciálnych sudcov. Dvaja z nich zatiaľ nedostali bezpečnostnú previerku. Trnka si myslí, že špeciálna prokuratúra môže aj napriek tomu nerušene pracovať od 1. mája, ako sa pôvodne predpokladalo.
Aj Peter Miššík z SDKÚ chce najskôr získať viac informácií, lebo "je to veľmi vážna vec". Ani on nepovažuje predloženie jediného kandidáta za najlepšie riešenie. Robert Kaliňák sa vyjadril najstručnejšie. "Nepočul som o ňom nič zlé," bolo všetko, čo o Kováčikovi povedal.
Trnka si nemyslí, že by jediný kandidát spôsobil komplikácie. O jeho priechodnosti v parlamente s nikým nerokoval. "Nemám dôvod o tom s niekým hovoriť," vraví.
Okrem šéfa špeciálnej prokuratúry sa v posledných týždňoch rozhodovalo aj o ostatných špeciálnych prokurátoroch. Má ich byť 12. Do konkurzu sa prihlásilo 13 záujemcov. Všetci úspešne prešli bezpečnostnými previerkami. Traja z nich však zlyhali počas 12-hodinového psychotestu a do ďalšieho kola sa nedostali. Trnka tvrdí, že ich to nediskvalifikuje z ďalšieho pôsobenia na prokuratúre. Odmietol konkrétne povedať, ktorú časť psychotestov traja neúspešní uchádzači nezvládli. Zvyšných desiatich ešte musí vo funkcii potvrdiť budúci šéf špeciálnej prokuratúry a 11-členná Rada prokurátorov. Na zvyšné miesta bude vypísané nové výberové konanie.
Kto je Dušan Kováčik
Kandidát na šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry je bývalý vojenský prokurátor. Pôsobiť začal v roku 1987 na Vojenskej prokuratúre v Banskej Bystrici. Bol dlhoročným kolegom Dobroslava Trnku. Spolu sa podieľali aj na vyšetrovaní udalostí na Národnej triede v Prahe z novembra 1989. Tento rok Kováčik dočasne prevzal riadenie Úradu špeciálnej prokuratúry po Jánovi Bernátovi, ktorý sa tejto funkcie vzdal. Je aj na čele tímu, ktorý za zaoberá kauzou odpočúvanie predsedu ANO Pavla Ruska.
Dal preveriť 70 káuz
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka krátko po nástupe do funkcie vo februári tohto roku vyhlásil, že si preverí niektoré prípady, ktorými sa v minulosti zaoberal Úrad špeciálneho prokurátora. Včera informoval, že si ich osobne preveril asi 70. "Nechal som si vytiahnuť prípady, ktorými sa špeciálny prokurátor zaoberal - najmä tie, ktoré podliehali takzvaným mediálnym tlakom," vraví Trnka.
Prípady, ktoré neboli skončené, budú stiahnuté naspäť na úrad špeciálneho prokurátora. Za "najinteresantnejšie" kauzy označil prípady Transpetrol, tunelovanie Hydrostavu, kauzu Branisko a VÚB.
Autor: rp