
Zázrak klonovania – ovca Dolly v čase, keď jej ešte nič nehrozilo – v roku 1997. FOTO – REUTERS
Ovečka Dolly, prvý vyklonovaný cicavec na svete, osamela. Môže za to nákaza slintačky a krívačky, ktorá sa rozširuje na Britských ostrovoch. Vedci z Roslinovho inštitútu sa preto rozhodli Dolly izolovať. Včera na Britských ostrovoch zaregistrovali päť nových prípadov nákazy.
Dolly žije na farme Roslinovho inštitútu, slúži vedeckému výskumu a aj vďaka tomu jej hrozí oveľa menšie riziko nákazy. Na farme platia prísne biologicko-bezpečnostné opatrenia. Neabsolvuje ani žiaden transport v otvorenej krajine, ktorá je momentálne veľmi nebezpečná. Choroba sa šíri ako nekontrolovaný lesný požiar a prenáša sa aj vzduchom.
Karanténa, ktorú má Dolly, zodpovedá jej výnimočnému postaveniu. „Má samostatnú miestnosť v špeciálnej stajni,“ povedal jeden z vedcov Hary Griffin. Vedecké pracovisko, na ktorom škótski vedci priviedli Dolly na svet, je teraz pre verejnosť neprístupné. Ináč je obľúbenou turistickou atrakciou.
Ani pri najlepšej vôli sa však vzhľadom na charakter nákazy nedá garantovať, že sa na farmu napokon slintačka a krívačka predsa len nedostane. V tom prípade by slávnej ovci nepomohol ani jej „apartmán“. (mch, reuters)
Tematicky príbuzný článokEpidémia slintačky sa šíri, Európa zatiaľ odoláva