Komisia sa pokúša uviesť na pravú mieru povesti, ktoré z Bruselu robia príliš veľkého strašiaka, hoci pravý vinník možno sedí doma za humnami a za úniu sa len skrýva. Napríklad o tom, že by sa v českých krčmách už nemala zohrievať žiadna sviečková či guláš, že sa zakážu domáce zabíjačky, alebo že si Poliaci po 1. máji už ani neupijú vodky, ani ju nebudú smieť zajedať kyslými uhorkami.
Obavy zo zákazu domácich zabíjačiek sú klamlivé. "Členské štáty môžu povoliť domáce zakáľačky prasiat, kurčiat, králikov, oviec a kôz, pokiaľ tieto zvieratá sú zakáľané pre osobnú spotrebu vlastníkov," ubezpečuje komisia. Samozrejme, s dodatkom, že mäso predávané v obchodoch musí byť z jatiek, ktoré dodržiavajú predpisy.
Žiadny problém komisia nevidí ani s poľskými receptami na "nakladačky". Brusel rozhodne krajinám nevnucuje žiadnu jednotnú úniovú marinádu, v ktorej by kyslé uhorky mali plávať, ani žiadna norma nestanovuje tú "správnu dĺžku" kyslých uhoriek.
Poľské obavy o osud obľúbenej liehoviny Wodka Wyborowa najskôr pramenia zo skutočnosti, že poľský liehovar kúpila francúzska spoločnosť. Žiadna úniová norma však nebráni ďalšej výrobe tohto nápoja v Poľsku.
Európska komisia sa rozhorčene ohradila aj proti českému klebeteniu, že sa vraj baliť musia aj šľahačkové zákusky, a celofánový osud hrozí všetkým českým pekárenským výrobkom. Napokon aj v samotnom Bruseli si rožok i zákusok môžete kúpiť a zjesť nezabalený.
(čtk)