Socha dumajúceho spisovateľa Sándora Máraia bude v jeho rodných Košiciach odhalená v októbri. Jej autorom je akademický sochár Peter Gáspár. FOTO PRE SME - JUDITA ČERMÁKOVÁ
Nečudujeme sa. V strednej Európe bol Márai do konca svojho života zakázaným autorom. On sám si neželal, aby jeho knihy vyšli v Maďarsku dovtedy, kým ho neopustí posledný ruský vojak. Toho sa už však nedožil.
Humanista, filozof, večný bojovník proti akejkoľvek forme diktatúry, svetoobčan a pritom lokálpatriot Sándor Márai si v roku 1989 v dobrovoľnom exile v San Diegu vpálil guľku do hlavy. Jeho popol rozprášili v Tichom oceáne.
"Márai miloval Košice. Rád spomínal na rodičovský dom na Mäsiarskej ulici, kde je dnes jeho pamätná izba. Píše o ňom v knižke Košická pochôdzka. V maďarčine vyšla v roku 1941, v slovenčine v roku 2000," hovorí predsedníčka Maďarského spoločenského domu v Košiciach Kornélia Csalová. Od druhej svetovej vojny Márai Košice viac nevidel.
Na rohu Mäsiarskej a Zbrojničnej ulice by mali v októbri odhaliť sochu spisovateľa. Sándor Márai sedí zadumane, s privretými očami v dobovom kresle, akoby vyzýval okoloidúcich, aby si prisadli a pozhovárali sa.
"Sándor Márai je nekompromisný humanista. Zaujímal sa o osudy ľudí, spoločnosti, Európy, sveta, nekonečne viedol dialóg s okolím, ale aj so sebou samým. A naň vyzýva aj čitateľa. Prázdne kreslo naproti je šancou zastaviť sa, klásť otázky i hľadať odpovede," hovorí autor víťazného návrhu, pedagóg Akadémie umení v Banskej Bystrici, akademický sochár Peter Gáspár.
Sochu chcú odhaliť na výročie maďarskej "kontrarevolúcie", ktorú v roku 1956 krvavo prevalcovali ruské tanky. "V tom čase pracoval ako redaktor Slobodnej Európy. Nevedel sa však zmieriť s tým, že západné mocnosti najskôr maďarskú revolúciu podporovali, ale nakoniec nechali Maďarov v tom a umožnili Rusom, aby ju kruto potlačili. Na protest opustil miesto redaktora a vysťahoval sa do USA," približuje povojnové roky spisovateľka Kornélia Csalová.
Maďarský spoločenský dom v Košiciach vypísal na sochu slávneho rodáka zbierku. "Príjemne nás prekvapilo, že prispeli aj ľudia žijúci v zahraničí. Teraz sa, chvalabohu, Sándor Márai po desaťročiach vracia späť domov," dodáva Kornélia Csalová.