BRATISLAVA - Občania Slovenska si dnes môžu vybrať hlavu štátu z dvojice kandidátov Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič. Kto bude víťaz, nevedno.
Pred druhým kolom volieb prezidenta chýbali prieskumy verejnej mienky. "Očakávam, že ľudia sa budú rozhodovať na poslednú chvíľu," povedal Pavel Haulík z agentúry MVK.
Sociológovia sa zhodujú, že na výsledky volieb bude mať vplyv účasť voličov. V prvom kole zo 4,2 milióna oprávnených voličov prišli k urnám 2 milióny ľudí, teda necelých 48 percent.
Politici vládnej koalície neodporučili svojim priaznivcom voľbu ani jedného kandidáta. Predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) sa rozhodol priamu voľbu ignorovať. Prišiel mu syn z Talianska na prázdniny a chystá sa navštíviť širšiu rodinu. Voliť nepôjde ani premiér Mikuláš Dzurinda. Dnešný deň podľa slov hovorcu prežije v súkromí. Úradujúci prezident Rudolf Schuster naopak voliť pôjde.
V uplynulých dňoch denník SME oslovil viaceré osobnosti s otázkou, či pôjdu voliť. Matka zavraždeného Róberta Remiáša Anna povedala, že sa na voľbách zúčastní. Kancelár bývalého československého prezidenta Václava Havla knieža Karel Schwarzenberg povedal, že keby bol Slovák, voliť by išiel. "Nevoliť je ľahké, človek si umyje ruky, ale ničomu nepomôže."
Ústava SR:
- Občania majú právo zúčastňovať sa na správe verejných vecí priamo alebo slobodnou voľbou svojich zástupcov.
- Volebné právo je všeobecné, rovné a priame a vykonáva sa tajným hlasovaním.
Pred druhým kolom voľby prezidenta niektorí ľudia mienia prísť k volebným urnám a súčasne chcú vyjadriť aj svoj nesúhlasný postoj k obidvom prezidentským kandidátom. Do urny vhodia prázdnu obálku alebo hlasovací lístok upravia nepredpísaným spôsobom. Ich hlas tak bude neplatný a nebude mať vplyv na výsledok volieb.
Politológ Ľuboš Kubín tvrdí, že pôjde o osobnú preferenciu občana, ktorý využije akt voľby, ale nebude voliť ani jedného kandidáta. "Takýto postup však nie je politickou voľbou a nemá vplyv na volebný výsledok," povedal Kubín.
Podľa zákona neplatný hlasovací lístok je taký, ktorý nie je na predpísanom tlačive, ďalej na ktorom volič značkou "X" v rámčeku pred priezviskom kandidáta označil viac ako jedného kandidáta, alebo na ktorom značkou "X" neoznačil ani jedného kandidáta.
Ak by napríklad volič namiesto značky "X" použil symbol srdiečka, alebo napísal slovo "fuj", tak lístok je neplatný. "Zákon hovorí jednoznačne, na iné úpravy sa neprihliada," povedala Lívia Škultétyová z ministerstva vnútra.
Voliči, ktorí však správne značkou "X" označia hlasovací lístok a súčasne naň napíšu aj nejaký text alebo symbol, tak takýto lístok je platný, lebo podľa Škultétyovej svoju vôľu "prejavili podľa zákona".
Voliči, ktorí vhodia do urny prázdnu obálku alebo obálku s nesprávne upraveným hlasovacím lístkom, sa započítajú medzi voličov, ktorí sa zúčastnili na voľbách, ale neovplyvnia volebný výsledok.
Pri rovnakom počte hlasov sa začne od prvého kola
BRATISLAVA - V prvom kole prezidentských volieb pred dvomi týždňami Vladimír Mečiar získal 650-tisíc hlasov, Ivan Gašparovič 442-tisíc hlasov. V poradí tretí Eduard Kukan zaostal za Gašparovičom len o 3 644 hlasov. Až na štvrtom mieste skončil úradujúci prezident Rudolf Schuster.
Prezidentom z dvojice kandidátov sa stane ten, kto získa väčší počet platných hlasov zúčastnených voličov.
Drámu možno čakať vo veľmi nepravdepodobnom prípade, ak by Mečiar a Gašparovič získali rovnaký počet hlasov. Podľa Lívie Škultétyovej z ministerstva vnútra by predseda parlamentu musel vyhlásiť nové voľby prezidenta. To znamená, že by sa začala nová procedúra predkladania kandidátov na prezidenta, ktorí by opäť museli získať aspoň 15 podpisov poslancov alebo petíciu podpísanú 15-tisíc občanmi. "To je však taká hypotéza, že ja raz budem členkou baletu," povedala Škultétyová.
V prvom kole volieb sa v podobnej situácii takmer ocitli kandidáti František Mikloško a Martin Bútora. Rozdiel medzi nimi bol len 27 hlasov.
Voliť je možné od siedmej hodiny ráno do desiatej večer.
Autor: sp