
Premiér Mikuláš Dzurinda a predseda Európskej komisie Romano Prodi (vpravo) na stretnutí v Bruseli. FOTO - TASR
BRUSEL – „Od premiéra Dzurindu som ako prvé žiadal odpoveď na funkciu slovenskej opozície. Dostalo sa mi jasného ubezpečenia, že hlavné politické strany sa zhodujú v potrebe rýchleho vstupu Slovenska do Európskej únie,“ povedal včera v Bruseli po stretnutí s predsedom vlády Mikulášom Dzurindom predseda Európskej komisie Romano Prodi.
Otázka politickej stability Slovenska po budúcich parlamentných voľbách sa tak v Bruseli dostáva do popredia, čo potvrdzuje i vysokopostavený diplomat, ktorý vo štvrtok pre SME vyhlásil, že Slovensko sa musí vyhnúť „populistickým tendenciám niektorých politikov“. Odmietol ale spresniť, o aké osobnosti ide.
Romano Prodi je zatiaľ spokojný s doterajším vývojom Slovenska, ktoré podľa neho úspešne dobieha ostatné krajiny. „Osud Slovenska sledujem od vyhlásenia nezávislosti, no v minulosti som sa obával viac ako dnes,“ poznamenal s tým, že to, čo Slovensko dosiahlo, „je pozoruhodné“.
Slovenský premiér Prodimu zdôraznil, že demokratické zmeny sú u nás nezvratné. „Som si istý, že Slovensko bude pokračovať v pevnej orientácii na EÚ a NATO,“ poznamenal premiér.
Opiera sa o presvedčenie, že aj opozícia sa orientuje na euroatlantické štruktúry, vstup do EÚ podporuje veľká väčšina slovenských občanov a „rastie počet občanov naklonených integrácii do NATO“.
Obaja predstavitelia sa dotkli aj otázky národnostných menšín, predovšetkým Rómov. Tí stoja podľa Prodiho slov v popredí jeho záujmu: „Menšiny predstavujú test mladej slovenskej demokracie.“
Premiér Dzurinda v tejto súvislosti podotkol, že Prodiho správne informoval komisár Európskej komisie Günter Verheugen, ktorý minulý týždeň navštívil niektoré rómske osady na východe Slovenska. „Romano Prodi potvrdil stanovisko EÚ, že (Rómovia) nie sú iba slovenskou záležitosťou, ale ich problémy treba riešiť na celoeurópskej úrovni.“
Predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi včera na brífingu s premiérom Mikulášom Dzurindom ďalej vyhlásil, že považuje za realistický scenár, podľa ktorého by k rozšíreniu EÚ došlo pred budúcimi voľbami do Európskeho parlamentu na jar 2004. „Je to pre Slovensko veľká výzva,“ vyhlásil v tejto súvislosti Dzurinda počas krátkeho brífingu pred odchodom na Slovensko.
Šéf EK ale neodpovedal priamo na otázku, či by slovenskú negociačnú pozíciu nezlepšilo, keby sa Slovensko vzdalo niektorých prechodných období, tak ako to nedávno urobila Praha, Varšava a Budapešť. Podčiarkol však, že únia robí všetko pre urýchlenie rozšírenia. „Treba ale pozerať na kvalitu, nielen na rýchlosť. Slovensko chceme do únie priniesť ako zdravé a silné,“ zdôraznil šéf EK. Otázka rýchlosti, akou jednotlivé krajiny plnia požiadavky vstupu, je preto podľa neho veľmi delikátnou záležitosťou. „Vstup nemožno vnímať ako preteky s časom či olympijské hry. Ide o sobáš medzi Slovenskom a EÚ. Nejde pritom o dočasný vzťah, ale o manželstvo navždy,“ poznamenal Romano Prodi.
Predseda eurokomisie označil včerajšie rokovanie s premiérom Mikulášom Dzurindom za produktívne. „Dôkladne sme analyzovali jednotlivé kapitoly vzťahov medzi EÚ a Slovenskom,“ uviedol. Ako ďalej zdôraznil, Slovensko sa dostáva do rokovania v ťažších a komplikovanejších kapitolách. „Nevidím však žiaden problém, je potrebná iba usilovnosť, odhodlanosť a schopnosť veci produktívne riešiť,“ dodal šéf EK. V tejto súvislosti zopakoval politiku rozširovania EÚ, podľa ktorej bude každá krajina posudzovaná podľa svojich zásluh.
Obaja predstavitelia sa rovnako sústredili aj na kapitolu finančnej kontroly, ktorú chce Slovensko otvoriť ešte počas švédskeho predsedníctva. Tejto kapitole by sa mala budúci týždeň v Bruseli osobitne venovať ministerka financií Brigita Schmögnerová na zasadaní spoločného parlamentného výboru SR a EÚ.
Premiér SR včera predsedu EK pozval na návštevu SR, ktorá by sa mala uskutočniť počas návštevy šéfa EK v kandidátskych krajinách z tzv. luxemburskej skupiny, teda aj našich troch susedov z Visegrádskej štvorky.
JURAJ TOMAGA