BRATISLAVA - Šesťdesiate výročie Slovenského národného povstania, ktoré bude tento rok, sa má osláviť honosnejšie ako iné výročia. Banskobystrický krajský úrad pôvodne požadoval 61 miliónov korún, návrh ministerstiev kultúry a vnútra, i po pripomienkach ďalších rezortov, požiadavku skresal na necelých 29 miliónov.
"Oslavy by mali svojím programom utvoriť atmosféru celoslovenského, pre ľudí veľmi príťažlivého sviatku," píše ministerstvo kultúry. Tradične sa sústredia v centre povstania v Banskej Bystrici a okolí. Začnú sa v piatok 27. augusta a vyvrcholia v nedeľu 29. augusta večerným ohňostrojom.
Na bystrickom námestí plánujú koncerty, opravou za 3,25 milióna korún má prejsť aj betónové Múzeum SNP. Naplánovaná je výmena rozvodov, osvetlenia, stavebné úpravy a rekonštrukcie interiérov i audiovizuálnych systémov. Zastarané a nefunkčné diaprojektory majú vymeniť digitálne.
Viac než 20 miliónov dostane krajský úrad na organizáciu osláv. Minie ich napríklad na prepravu vojakov, na tribúny, zástavy, suché toalety, vystúpenia umelcov či úpravu pamätníkov v Banskobystrickom kraji.
"60. výročie SNP by sa malo stať medzníkom budovania nielen nových tradícií pre zachovanie odkazu SNP, ale aj významným krokom zachovania hrdosti a vernosti."
Úlohou osláv podľa ministerstva je, aby sviatok vzbudil oprávnenú hrdosť najmä u mladšej a najmladšej generácie. "Zároveň sa musí obraz povstania stále pripomínať v jeho pravej, historicky skutočnej podobe - bez manipulácií, ktorými trpel v rokoch 1948 až 1989."
Na príprave a organizácii osláv sa budú podieľať aj Úrad vlády, ministerstvá obrany, zahraničných vecí, samospráva i Slovenský zväz protifašistických bojovníkov. Do Banskej Bystrice pozvú najvyšších slovenských ústavných činiteľov, ale aj diplomatov, účastníkov odboja, zvažuje sa pozvánka pre vedúcich predstaviteľov štátov bývalej protihitlerovskej koalície a susedných štátov. (hr)
SNP bolo významnou udalosťou našich dejín
Ozbrojené povstanie v roku 1944, ktorým sa slovenský národ pripojil k protifašistickej koalícii, historici zaraďujú medzi najvýznamnejšie udalosti moderných slovenských dejín. "Čiastočne sme ním zmyli škvrnu kolaborácie slovenského štátu, ktorý bol totalitno-autoritatívny s fašistickými prvkami. Antifašistická koalícia vystúpenie Slovákov proti fašizmu vzala na zreteľ a stali sme sa dôveryhodnými," povedal historik a riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Ján Stanislav.
Historik Ivan Kamenec hovorí, že povstanie malo svoje svetlé i temnejšie stránky, svoje úspechy i omyly. Pripravovali a uskutočňovali ho ľudia a politické sily s rozdielnymi cieľmi a koncepciami, čo je však príznačné pre každú, čo len trochu významnejšiu dejinnú udalosť. Ak však SNP položíme na pomyselnú misku "historických váh", jednoznačne prevážia jeho klady, tvrdí Kamenec.
Za minulého režimu si komunisti, v rozpore s historickými faktami, SNP prisvojili a urobili z neho svoju komunistickú tradíciu, čo mu však podľa historikov na dôležitosti neuberá. (hr)