"Som presvedčený, že Slovensko je dosť stabilné, čo v roku 1992 až 1998 nebolo," hovorí šéf SMK Béla Bugár. Za dôležitejšie považuje, ako by sa Vladimír Mečiar alebo Ivan Gašparovič snažili zlepšiť svoje renomé v zahraničí. "A v tom ja vidím rozdiel," poznamenal.
Podpredseda KDH Július Brocka priznáva, že Mečiar by mohol "paradoxne" situáciu v koalícii stabilizovať. "Ak bude chcieť, aby vládna koalícia pokračovala vo vládnutí, HZDS sa bude určite správať menej opozične," mieni.
Podpredseda ANO Jirko Malchárek pri spomienke na správanie obidvoch prezidentských kandidátov v minulosti povedal, že nie je optimistom, ako by prispeli k väčšej stabilite.
Šéf bratislavskej SDKÚ a poslanec Roman Vavrík povedal, že za významnú považuje vôľu strán dohodnúť sa v parlamente na väčšine pri presadzovaní zákonov. "Ani jeden a ani druhý kandidát na to veľký vplyv nebudú mať."
Aktuálne sú tiež úvahy, či by sa koalícia po zvolení Mečiara mohla spoľahnúť v parlamente na hlasy HZDS či jeho zmluvnú podporu. Bugár hovorí, že o takej možnosti sa nerokuje. "O tom odmietam čo len polemizovať. To nezáleží na tom, kto bude prezidentom," povedal.
Brocka by si nedovolil spomínanú úvahu takto formulovať a v KDH sa o nej ani nebavili. Malchárek nevedel odhadnúť vplyv Mečiarovho zvolenia či nezvolenia na atmosféru v klube HZDS. "Pre nás je komunikácia s poslancami za HZDS limitovaná tým, že sú programovo inak orientovaní."
Vavrík hovorí, že v parlamente veľa vecí podporilo nielen HZDS, ale aj nezávislí poslanci. Podľa neho je vláda orientovaná skôr doprava a aj v HZDS prevládajú skôr pravicovejšie názory. (sp)