Na to, aby sa reformy naozaj začali, ale musia zákony prejsť v parlamente, v ktorom vládna koalícia stratila väčšinu. Koaličné strany mali o podpore pre zákony rokovať na minulotýždňovej koaličnej rade, namiesto toho sa však len hádali pre výsledky prezidentských volieb.
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner verí, že zákony po tvrdom rokovaní napokon prejdú, hoci to nebude "jednoduchá záležitosť", lebo vie, ako sa Zajacove reformy vnímajú. "Spolu so zákonom o spoplatnení školstva sa to môže stať prvým ukazovateľom o vnútornom stave v koalícii."
Postoj Slobodného fóra bude známy dnes. Poslanec Peter Bódy, ktorý má v SF na starosti zdravotníctvo, povedal, že si musí najprv naštudovať definitívne znenie zákonov.
Milan Urbáni z HZDS síce je za reformu zdravotníctva, ale s mnohými zmenami nesúhlasí a "pán minister bude musieť veľa vecí vysvetľovať". Urbánimu najviac prekáža, že k zákonom nie sú vypracované dosahové štúdie.
Prvé štyri Zajacove zákony prešli na vláde hladko.
Zákon o zdravotnej starostlivosti je z tých základných, lebo stanovuje, čo je to zdravotná starostlivosť a jej poskytovanie.
Zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti zasa úplne po novom upravuje postavenie štátnych zariadení vrátane nemocníc, ktoré sa zmenia na akciové spoločnosti. Mení tiež právne postavenie stavovských komôr. Lekári nebudú mať povinnosť byť členmi komôr, ale všetci musia byť zaregistrovaní. Komory nemôžu nevydať žiadateľovi licenciu, ak splnil podmienky vzdelania a bezúhonnosti.
Zákon o zdravotnom poistení delí zdravotné poistenie na verejné a individuálne. Do verejného poistenia budú patriť všetci, ktorí majú trvalý pobyt na Slovensku okrem tých, ktorí pracujú vo firme so sídlom mimo územia Slovenska alebo žijú v cudzine dlhšie ako pol roka a sú tam poistení. Individuálne zdravotné poistenie budú ponúkať poisťovne a dohliadať na ne bude Úrad pre finančný trh.
Mení sa aj systém záchrannej zdravotnej služby. (mar, mož)