Redakcii SME sa ozývajú zúfalé rodiny, ktoré nevedia, ako riešiť svoju situáciu. Príbehy troch takýchto rodín zverejňujeme.
V ich mene sme o reakciu požiadali aj ministerstvá práce, financií a zdravotníctva.
Ľubica Selecká z prvého príbehu sa doma stará o ťažko postihnutého syna. Za posledné tri roky kompenzácie pre jej syna klesli o tritisíc. Ministerstvo práce tvrdí, že nerobí reštrikciu, ale poskytuje príspevky adresnejšie tomu, kto ich najviac potrebuje. Úpravu zákona zdôvodňuje: "Pri projektovaní verejných výdavkov na oblasť sociálnych dávok na rok 2004 sa zistilo, že pri zachovaní platnej právnej úpravy by sa výdavky zvýšili na šesť miliárd korún pre túto oblasť (kompenzácie pre postihnutých - pozn. aut.). Keďže rozsah výdavkov v záujme ich udržateľnosti predstavuje pre oblasť kompenzácie limitovaných päť miliárd, pristúpilo ministerstvo k novele. Primárnym zámerom nie je plošná reštrikcia, ale vyššia adresnosť, aktivizácia občana k integrácii a vyváženosť jeho spoluúčasti na kompenzácii."
Pani Selecká sa však pýta: "Aká adresnosť, keď chlapec s najťažším postihnutím dostáva stále menej?"
Povestné slová ministra práce "pracovať sa oplatí" zasa zdvíhajú zo stoličky Miroslavu Budovú z druhého príbehu. Ministrov by sa rada opýtala, ako by riešili situáciu, keď jej po zaplatení základných výdavkov na nájomné, elektrinu, inkaso a cestovné detí do školy a jej na úrad práce zostalo 139 korún. Predať byt a využiť trebárs príspevok na sťahovanie za prácou sa jej nepodarilo. Byt v kraji s viac ako 20-percentnou nezamestnanosťou nikto nechcel kúpiť. "Vo všetkých reláciách ministri hovoria, že prepočítali dôsledky reforiem. Klamú, až sa to nedá počúvať. Veľmi rada by som sa s nimi v diskusii sama porozprávala."
Milan Jakubčík v treťom príbehu sa sám stará o zdravotne postihnutého syna, jeho jediným príjmom je príspevok za opatrovanie, ktorý sa už roky nevalorizuje. V správe o vplyve reforiem nevenovalo ministerstvo financií tejto skupine - rodinám s postihnutými deťmi nijakú analýzu. Vymenúva iba, ktoré príspevky pre postihnutých sa zvyšujú o sto či dvesto korún. V závere však predsa ministerstvo priznáva, že "reálna výška príspevkov bude ovplyvnená 8,6-percentnou infláciou v roku 2004" a na rozdiel od dôchodkov či životného minina sa zvyšovať nebudú.