s prezidentom".
"Je to vrchol neslušnosti. Ani Galileo Galilei neodvolával dvakrát," komentovala to známa ruská disidentka a obhajkyňa ľudských práv Valerija Novodvorská. "Chodorkovskij mal tvrdý status politického väzňa, kým začal s dopisovaním." Podľa nej je jasné, že jeho vyhlásenia nie sú určené disidentom, obrancom ľudských práv, demokratom a liberálom, ale Kremľu.
Chodorkovskij vyvolal v Rusku ostrú diskusiu, keď koncom marca denník Vedomosti zverejnil materiál s jeho podpisom nazvaný Kríza liberalizmu v Rusku. Ruskí liberáli si podľa tohto článku musia uvedomiť svoje chyby a nespochybňovať legitímnosť prezidenta Vladimira Putina. Hoci neskôr vysvetlil, že celý článok osobne nepísal, zdôraznil, že ide o jeho myšlienky.
V novom posolstve Chodorkovskij, ktorý v minulosti financoval niektoré opozičné štruktúry, vyzval spoločnosť, aby "odpustila starým liberálom ich chyby". Zároveň opäť poukázal na to, že jediným ľudom uznávaným inštitútom moci je prezident. "My sa musíme naučiť dohovárať sa s ním," uviedol.
Ruskí liberáli, ktorí sa prvý pokus Chodorkovského o uzmierenie s vedením krajiny snažili vysvetliť podmienkami, v ktorých sa nachádza, tentoraz reagovali veľmi podráždene. "Chodorkovskij obhajuje prezidenta pred hŕstkou demokratov, ktorí ešte zostali v krajine, a bráni ho pred disidentmi, ktorí nemajú žiadnu moc mu nejako ublížiť," kritizovala Novodvorská bývalého šéfa Jukosu.
ALEXANDRA MALACHOVSKÁ, čtk, Moskva