Doteraz ich vedľa seba videli len na volebných plagátoch. Dnes sa prvýkrát postavia proti sebe v priamom televíznom prenose: kandidátka ľudovcov Benita Ferrerová-Waldnerová a kanditát opozičných sociálnych demokratov Heinz Fischer. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Nudnú prezidentskú kampaň v Rakúsku má dnes okoreniť televízny duel. Bude to prvýkrát, čo sa proti sebe naživo postavia ministerka zahraničných vecí a kandidátka vládnych ľudovcov Benita Ferrerová-Waldnerová a podpredseda parlamentu a kandidát opozičných sociálnych demokratov Heinz Fischer.
Podľa viacerých sociológov by súboj pred televíznymi kamerami mohol byť rozhodujúci, pretože jedenásť dní pred voľbou hlavy štátu milión Rakúšanov nevie, koho bude voliť.
Náskok medzi dvoma kandidátmi sa pritom výrazne zmenšil. Prieskum Gallupovho inštitútu hlási, že Fischera by dnes volilo 42 percent voličov, kým Ferrerovú-Waldnerovú 40. "Nedá sa viac predpovedať, kto je skutočne prvý," povedal pre týždenník News šéf tohto inštitútu Fritz Karmasin.
Kandidátka ľudovcov sa doteraz priamej konfrontácii vyhýbala. Ako kandidátka vládnej strany je ľahším terčom v čase, keď sú ľudia nespokojní s nepopulárnymi opatreniami. Ľudovci sa snažia vplyv televízneho duelu znížiť a tvrdia, že dôležitejší je priamy kontakt s voličmi.
Oba tábory sa však v zákulisí horúčkovito pripravujú. Podľa denníka Der Standard sa na Veľkonočný pondelok stretli špičky ľudovcov, aby robili Ferrerovej-Waldnerovej partnerov na debatu. Jej rivala Fischera trénuje Josef Broukal, ktorý sám v rakúskej televízii takýto duel moderoval. A jeho rada Fischerovi? Hovoriť krátko a nebyť agresívny, zvlášť, keď je protivníkom žena. "Trénovať profesionála, ako je Fischer, netreba," dodáva Broukal.
Cieľ oboch kandidátov bude rovnaký: utvrdiť vlastných voličov v správnosti rozhodnutia, osloviť veľkú skupinu nerozhodnutých a zneistiť odporcov. Len prostriedky sa budú líšiť.
Ferrerová-Waldnerová sa bude tak ako doteraz snažiť prezentovať ako veľmi dynamická a skúsená diplomatka, ktorá chce 70 percent svojho prezidentského času stráviť v zahraničí.
Fischer naopak bude vystupovať ako štátnik, ktorý strávil desaťročia v politike a viac ako zahraničná ho zaujíma vnútorná politika. Chce byť strážcom Ústavy.
Pred televízne kamery sa postavia dvaja odlišní kandidáti. Rozdiely však nie sú také výrazné, aby to Rakúšanom uľahčilo voľbu.
Rakúsko je krajina operety
Podľa sociológa PETRA HAJEKA z Rakúskej spoločnosti pre Marketing (OGM) môže byť televízny duel rozhodujúci, ťažšiu pozíciu bude mať kandidátka vládnych ľudovcov Benita Ferrerová-Waldnerová.
Podľa pozorovateľov chýba zatiaľ predvolebnej kampani obsah. Súhlasíte?
Prezident je morálna inštancia s obmedzenými právomocami, obsah od neho ani nikto nepožaduje. Jeho úlohou je v princípe kontrolovať vládu, či robí zákony podľa Ústavy.
Častejšie než o témach sa píše o sporoch: krádež volebného sloganu, či dokonca rozdávanie keksíkov a cukríkov. Nie je to netypické?
To je typické pre Rakúsko, o ktorom je známe, že je to krajina operiet. Spory sú naozaj komické: ľudovci napríklad obvinili sociálnych demokratov, že rozdávali cukríky a keksíky, a sociálni demokrati povedali, že o keksíkoch nevedia nič a cukríky cmúľajú oni sami. Voličov to príliš nezaujíma, ale diskredituje to kampaň a úrad prezidenta.
Podľa posledných prieskumov Ferrerová-Waldnerová dobieha náskok Heinza Fischera. Je to obrat?
Fischerov náskok je pomerne stabilný a nie je dôležité, či je to štyri, alebo šesť percent. Keď sa zdôrazňuje, že Ferrerová-Waldnerová ho dobieha, tak to veľa neznamená, pretože čísla sa stále pohybujú v rámci štatistickej chyby. To však neznamená, že je dobojované.
Môže rozhodnúť dnešný televízny duel?
Môže, ale nemusí. Ferrerová-Waldnerová by musela byť extrémne dobrá, musela by priniesť nejakú veľkú tému alebo účinnú kritiku na svojho rivala. A to bude ťažké.
(mim)
Autor: MIRIAM ZSILLEOVÁ, Viedeň