O štyri roky by mal prezident Ruska Vladimir Putin definitívne opustiť svoj trón. Ústava mu nedovoľuje v budúcich voľbách kandidovať. Údajne však existuje niekoľko viac či menej tajných plánov, ako urobiť z demokraticky zvoleného prezidenta doživotne vymenovaného cára.
Strategický plán
Kremeľskí úradníci, dôstojníci tajných služieb, ktorých v poslednom čase napchali do mnohých štátnych úradov, byrokrati všetkých úrovní i armádni velitelia, tí všetci vidia svoju budúcnosť po boku Putina. Vedia, že po roku 2008 budú musieť odísť spolu s ním. Preto sa zrodil plán, o ktorom ruská tlač píše ako o strategickej operácii.
Už v roku 2001 prikázala Putinova administratíva ministerstvu pre ekonomický rozvoj, aby vypracovalo plán na posilnenie ruských regiónov. Podľa prestížneho denníka Moskovskije novosti navrhli také zmeny, ktoré vyžadujú premaľovať mapu Ruska. Ciele sú dva. Prvý je celkom legitímny - likvidácia miestnych barónov a ich "slobodných ekonomických zón", ktoré kontrolujú len oni. Druhý cieľ je ľstivejší. Udržanie Putina pri moci.
Miestni baróni sú nebezpeční. S bohatstvom rastie chuť mať patričný vplyv, osamostatniť sa a nakoniec vládnuť. Niektoré ruské regióny sú úplne v rukách svojich chlebodarcov - na Čukotke panuje miliardár Roman Abramovič, Tajmír drží v ekonomických kliešťach spoločnosť Interrosa, Lipeckú oblasť gigantický Novolipecký metalurgický kombinát. Je takmer pravidlom, že oligarchovia si dokážu presadiť svojho guvernéra, poslanca do oblastnej dumy a dotlačia svojich priaznivcov i do federálnych orgánov.
Nová krajina
Kontrolovať 80 lídrov, ako to je dnes, je zložitejšie, než ich mať pod palcom osem. Podľa novinárky Jeleny Dikunovej sa na mape Ruska čoskoro objaví obrí Ďalekovýchodný okruh, do ktorého čela sa počíta s náčelníkom generálneho štábu Anatolijom Kvašninom. Vznikne tiež Zabajkalský, Sibírsky, Centrálny, Volžský a Južný. Severozápadný vraj povedie Putinovi oddaná guvernérka Petrohradu Valentina Matvejenková a Jenisejský do prezidenta zamilovaný minister pre výnimočné situácie Sergej Šojgu.
Prečo autori nevyužili doterajšie rozdelenie na sedem federálnych okruhov a 79 subjektov a iba hranice mierne neupravia? Pretože potom by nemohli začať vŕtať do ústavy a vyhlasovať, že štát získava vlastne nový kabát. A presne to nutne potrebujú.
Podobné radikálne zmeny totiž vyžadujú prepísanie ústavy. Skupina politikov vedená generálnym prokurátorom Vladimirom Ustinovom a šéfom Federálnej služby bezpečnosti Nikolajom Patruševom sa domnieva, že pri takej rozsiahlej reorganizácii si ani nikto nevšimne, že do ústavy sa začlení článok oprávňujúci Putina kandidovať tretí raz. Veď bude vlastne vládnuť novému štátu.
Existuje však ešte prefíkanejší variant. Stačí vytvoriť nový orgán, ktorý bude nad všetkými doterajšími. Má ním byť akási štátna rada, ktorej bude predsedať, samozrejme, Vladimir Putin. Inštitút prezidenta bude zachovaný, len to už nebude najvyšší predstaviteľ štátu. Bude mať nad sebou prísneho a skúseného riaditeľa.