Komisia vyšetrujúca 11. september včera ukončila ďalšiu časť vypočúvaní. V čase, keď pred ňu predstúpil bývalý a súčasný minister spravodlivosti aj bývalý a súčasný šéf CIA a FBI, sa na verejnosť dostali predbežné závery vyšetrovania. Vina podľa nich padá najviac práve na FBI a Ashcroftovo ministerstvo.
Inú verziu v utorok ponúkol minister spravodlivosti John Ashcroft. Obvinil predchádzajúcu administratívu prezidenta Billa Clintona, že zaviedla právne obmedzenia, ktoré postavili "múr" pre oznámenie informácií potrebných na potlačenie terorizmu a prevenciu takýchto útokov.
"Mali sme starý systém zberu spravodajských informácií, ktorý nás odsúdil na neúspech. Nevedeli sme, že sa chystajú útoky, pretože po jedno desaťročie bola naša vláda zámerne slepá tvárou v tvár nepriateľovi," povedal Ashcroft v narážke na Clintonovu vládu.
Ashcroft tiež ostro kritizoval nedostatočnú pozornosť, ktorú Clintonova administratíva venovala technickému vybaveniu Federálneho úradu na vyšetrovanie (FBI).
Ministrovo tvrdenie o právnych prekážkach v komunikácii medzi kriminálnymi a spravodajskými zložkami spochybnila vo svojej svedeckej výpovedi jeho predchodkyňa vo funkcii Janet Renoová. Tá vypovedala pred Ashcroftom a vyhlásila, že podobné prekážky neexistovali.
Rovnako ako všetci, ktorí pred komisiou svedčili, aj Ashcroft zdôraznil, že sa k nemu nedostala žiadna informácia o dátume, mieste či spôsobe chystaného teroristického útoku.
Minister ostro odmietol tvrdenie, že lietal pred teroristickými útokmi vládnymi lietadlami a vyhýbal sa nástupu do linkových spojov, pretože vedel o spôsobe, ktorým teroristi chcú zaútočiť. V predbežnej správe, ktorú v utorok komisia vydala, jej členovia uviedli, že Ashcroftovo ministerstvo vo svojom zozname naliehavých problémov z 10. mája 2001 nezaradilo terorizmus medzi prioritné záujmy. Podľa rovnakého zdroja Ashcroft odmietol zvýšenie protiteroristického rozpočtu FBI deň pred teroristickými útokmi.
Autor: VLASTIMIL MILÝ, čtk, New York