Bratislava 14. apríla (TASR) - Slovenská republika prispeje k zvýšeniu efektívnosti zdaňovania výnosových úrokov. Najneskôr v júni tohto roka podpíše so závislými územiami na krajinách Európskej únie (EÚ) dohody o uplatňovaní Smernice o zdaňovaní príjmov z bankových vkladov vo forme úrokových platieb. Vyplýva to z materiálu Ministerstva financií (MF) SR, ktorý rezort predložil vláde SR na základe plnenia prístupového procesu SR do EÚ.
Dohody podpíše ako zástupca Slovenska minister financií SR Ivan Mikloš na zasadnutí ministerskej Rady ECOFIN (rada ministrov hospodárstva a financií) v máji, najneskôr však v júni tohto roka. Uvedený materiál obsahuje päť návrhov výmenných listov a bilaterálnych dohôd so závislými územiami na Spojenom kráľovstve, ktorými sú Jersey, Guernsey a Isle of Man ako aj závislými na Holandsku, medzi ktoré patria Holandské Antily a Aruba. Do konca roka 2004 by malo dôjsť k podpisu obdobných listov a dohôd s ďalšími závislými územiami na krajinách EÚ a tretími krajinami.
Cieľom Smernice o zdaňovaní príjmov z bankových vkladov vo forme úrokových platieb je zabezpečiť vo vnútroštátnej legislatíve každého členského štátu EÚ právne prostredie, ktoré by umožnilo zdaniť úroky zo všetkých úspor fyzických osôb v krajine ich rezidencie v súlade s ich platnou daňovou legislatívou. Každá členská krajina EÚ má pritom právo zvoliť si vlastný systém zdaňovania rezidentov, čiže osôb s trvalým bydliskom, respektíve sídlom na jej území.
Na zabezpečenie efektívneho zdanenia úrokových príjmov v krajine rezidencie je nevyhnutné vykonávať výmenu informácií o výške úrokových výnosov vyplácaných do zahraničia, ako aj informácie o skutočných vlastníkoch týchto príjmov. To si vyžaduje identifikáciu osoby daňovníka zo strany subjektov, ktoré úrokový výnos vyplácajú. Táto identifikácia však naráža predovšetkým na bariéry bankového tajomstva. Pri neplnení požiadaviek na výmenu informácií nie je možné zabezpečiť efektívne zdanenie príjmov v krajine rezidencie daňovníka a podľa rezortu financií existuje predpoklad, že k zdaneniu týchto príjmov vôbec nedôjde.
Bez spolupráce závislých území na krajinách EÚ ako aj tretích štátov, nie je plnenie zámerov uvedenej smernice možné. Rada EÚ tak vytvorila návrh rámcovej dohody, ktorú má uzavrieť každý členský aj pristupujúci štát s príslušným konkrétnym závislým územím alebo tretím štátom.