Prívrženci arménskej opozície pred ostnatým drôtom, ktorým im polícia zahatala cestu k prezidentskému palácu. FOTO - REUTERS
v vyše 25-tisíc ľudí. V pondelok do ulíc vyšlo asi 10-tisíc ľudí. Postupovať mestom im bránili policajné kordóny. Asi päťtisícovému davu sa podarilo policajný kordón preraziť a pochodovalo k budove prezidentského úradu. Hoci akcie sú nepovolené, polícia proti demonštrantom spočiatku aktívne nezasahovala. Včera začala s rozháňaním demonštrantov. Pouličné potýčky sa skončili niekoľkými zranenými a zadržanými. Podľa ruskej agentúry Itar-Tass policajti včera použili vodné delá.
Opozícia Kočarjanovi, podobne ako to bolo v prípade Gruzínska, vyčíta, že sa na poste prezidenta udržal len vďaka zmanipulovaniu minuloročných volieb, a požaduje prezidentove odstúpenie. Voľby odsúdili aj medzinárodní pozorovatelia. Demonštráciami si chcú opoziční aktivisti vynútiť vypísanie referenda. "Naše protesty budú pokračovať až do dosiahnutia nášho cieľa, odstúpenia prezidenta," povedal vodca opozície Viktor Dalakjan.
Časť obyvateľstva Kočarjanovu vládu viní z ekonomického úpadku, nezamestnanosti a z nedoriešenia konfliktu v Náhornom Karabachu.
Kočarjan opozíciu obviňuje, že chce v krajine vyvolať revolúciu podobnú tej, akú vlani prepukla v susednom Gruzínsku. Po novembrových masových protestoch vedených opozíciou odstúpil dlhoročný gruzínsky prezident Eduard Ševardnadze. (čtk, reuters)