Favoriti macedónskych prezidentských volieb: ľavičiar a bývalý komunista Branko Crvenkovski (vľavo) a pravičiar s nacionalistickými vyhláseniami Sasko Kedev. FOTO - REUTERS
Na výber má štyroch kandidátov: Slovanov Branka Crvenkovského zo stredoľavej postkomunistickej Sociálno-demokratickej aliancie, neznámeho nacionalistu Saska Kadeva a bývalých albánskych povstalcov Gezima Ostreniho z Demokratickej únie za integráciu a Zidiho Xheliliho z Demokratickej strany Albáncov. Najväčšie šance má súčasný premiér Crvenkovski.
Na priebeh volieb dozerá asi 4-tisíc pozorovateľov, z toho 300 zahraničných. Ak ani jeden z kandidátov nezíska v prvom kole viac ako 50 percent hlasov, druhé kolo čaká Macedóncov o 14 dní.
Premiér Crvenkovski na svoju predvolebnú kampaň využil veľkú časť výkonného aparátu krajiny. V jeho kampani pracovalo šesť ministrov vrátane ministrov obrany, financií a zahraničia. Časť reformných aktivít proeurópskej vlády sa teda pribrzdila v prospech premiérových mocenských ambícií.
Ak sa Crvenkovski stane prezidentom, krajinu čakajú ďalšie mesiace nebezpečného naťahovania o premiérske kreslo, odklad nevyhnutných reforiem a legislatívna paralýza, píše server Institute for war and peace reporting. Hrozí najmä odloženie prijatia zákona o decentralizácii pred jesennými komunálnymi voľbami.
Bývalý prezident Boris Trajkovskij, najsilnejší macedónsky advokát pričlenenia k Európe, zahynul 26. februára len tri hodiny pred podaním žiadosti o prijatie krajiny do únie.
V roku 1991 sa Macedóncom podarilo odtrhnúť od Juhoslávie bez násilia. Nepokoje v roku 2000 aj vďaka diplomatickým schopnostiam Trajkovského neprerástli do občianskej vojny. Macedónsko sa napriek svojej dobrej povesti spomína ako potenciálne ohnisko etnického násilia zakaždým, keď sa niekde na Balkáne zdvihne vlna nepokojov. Poslednýkrát sa o balkánskom "dominoefekte" hovorilo pred niekoľkými týždňami počas výbuchu násilností v Kosove.
Aj keď sa výkonné právomoci macedónskeho prezidenta obmedzujú na dočasné zablokovanie zákonov, práve bývalý prezident Trajkovski dal svojim nasledovníkom príklad, ako môže aj prezident z ceremoniálnej pozície pomôcť krajine v čase krízy. Prispel k odvráteniu slovinsko-albánskej občianskej vojny, keď sa mu vyjednávaním podarilo schladiť nacionalistické emócie.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ