Izraelský prezident Moše Kacav a jeho maďarský kolega Ferenc Mádl. Kacava v Budapešti znervózňujú obavy z teroristického útoku. FOTO - REUTERS
Polícia zatkla Palestínčanov, ktorí chceli vyhodiť do vzduchu Múzeum holokaustu v Budapešti
Budapešť sa včera takmer zaradila medzi európske mestá, kde útočia moslimskí teroristi. Podľa polície chceli traja Palestínčania vyhodiť do vzduchu Múzeum holokaustu. To mal zajtra slávnostne otvoriť izraelský prezident Moše Kacav.
Maďarská polícia tvrdí, že pripravovaný útok nemal s Kacavovou návštevou nič spoločné. Išlo vraj iba o múzeum. Celý prípad je však príliš komplikovaný a neprehľadný. V čase Kacavovej návštevy je nepravdepodobné, že by išlo len o múzeum a nie hlavu neznášaného štátu.
Po izraelskom odstránení lídra palestínskej organizácie Hamas Jásina jej nový líder Abdel Azíz Rantisi oznámil, že Hamas je pripravený Jásina pomstiť a terčom sú všetci "lídri nepriateľského sionistického štátu".
Maďarsko aj Izrael včera prežívali dramatické obraty. Kacav prišiel do Budapešti ráno, na obed polícia oznámila, že zadržala troch podozrivých Arabov a zabránila atentátu. O štyri hodiny neskôr vyhlásila, že Palestínčania neplánovali útok na Kacava. Pripustila však, že plánovali bombový útok na múzeum. Hovorkyňa prezidentského úradu v Jeruzaleme, ale aj potom trvala na tom, že terčom útoku mal byť Kacav.
Podľa polície zatkli maďarského zubára palestínskeho pôvodu, ktorý chcel vyhodiť do vzduchu múzeum a dvoch ďalších mužov, od ktorých si chcel kúpiť výbušninu. Tí ju mali získať od dvoch Sýrčanov, ktorých teraz vypočúvajú.
O vážnosti situácie svedčil aj protokol Kacavovej návštevy. Podľa denníka The Jerusalem Post sa program návštevy niekoľkokrát menil. Dôvod bol jediný: obavy z atentátu. Podľa maďarských médií dostali maďarské aj izraelské tajné služby informáciu o pripravovanom útoku na Kacava už dávnejšie a snažili sa mu zabrániť.
Kacav si mal v Budapešti okrem iného pripomenúť aj obete holokaustu. Zajtra uplynie 60 rokov od prvých transportov maďarských Židov. V koncentračných táboroch ich zomrelo viac ako 400 000. Pri tejto príležitosti majú v Budapešti zajtra otvoriť Múzeum holokaustu.
Kacav od začiatku trval na tom, že bude v návšteve pokračovať a hovoril, že "plne dôveruje" maďarským a izraelským bezpečnostným službám. "Žartom som povedal prezidentovi Mádlovi, že by bolo lepšie, keby sa držal tri kroky odo mňa," povedal podľa agentúry AP Kacav.
Obava z útoku v Budapešti prichádza v čase, keď sa o teroristoch v Európe hovorí každý deň. Po útokoch v Istanbule a vraždení v Madride sa čaká, kto bude ďalší. Najčastejšie sa spomína Taliansko a Poľsko, ktoré sú najsilnejšími spojencami Ameriky v Iraku.
Budapeštiansky útok nemusí zapadať do tohto scenára a skutočne môže ísť len o palestínsko - izraelský spor, ktorý opúšťa územie Izraela. Rovnako však nemusí. V každom prípade sa teror stále viac v Európe udomácňuje.
MATÚŠ KOSTOLNÝ