Letohrádok Babylon. FOTO - AUTORKA
"Podľa prípisu ministerstva pôdohospodárstva to súčasná platná legislatíva neumožňuje. Spustnutý Babylon však bez priľahlého pozemku nekúpi ani jeden investor," hovorí starosta Brodzian Anton Zima.
Letohrádok patrí obci a okolitá zeleň Lesom SR. Pamiatka, ktorú si mnohí Brodzania pamätajú ešte celú, je dnes poškodená a spustnutá. "Už je to iba zrúcanina. Treba s ňou niečo začať robiť, aby sa zachovala pre ďalšie generácie," hovorí Eva Zajková, rodáčka z obce. "Babylon už zachráni iba investor," dodáva Ján Kosáč.
Na obnovu letohrádku by bolo treba asi 25 miliónov. Obec peniaze nemá a uvažuje predať ju investorovi. Mala by slúžiť na turistický ruch ako reštaurácia či ubytovacie zariadenie. "Predbežne sa ohlásili piati záujemcovia, jeden z Ruska. Bez priľahlého pozemku, ktorý by mal slúžiť na parkovisko, ju však nikto nekúpi," myslí si starosta. Niektorí obyvatelia poukazujú na to, že vstupom investora už letohrádok nebude pokojným miestom.
V zastupiteľstve ešte nič nie je rozhodnuté. Starosta pripustil, že obec sa možno pokúsi získať prostriedky na obnovu letohrádku z európskych fondov.
Letohrádok dala postaviť v roku 1894 grófka Natália Oldenburgová. Žila v brodzianskom kaštieli, ktorý je dnes Slovanským múzeom Alexandra Sergejeviča Puškina. Múzeum sa viaže k Puškinovi, pretože prvá pani kaštieľa, matka Natálie Oldenburovej, bola Puškinovou švagrinou a pôvodne sa mala stať jeho manželkou. Do Brodzian chodili aj Puškinove deti. Bývalá slúžka pred zopár rokmi potvrdila riaditeľke múzea Helene Filipovej, že Natália hostí pozývala do Pavilónu, nie do Babylonu. No ľuďom bol asi blízky biblický názov, ktorý letohrádok aj vizuálne pripomína. Dodnes mu nepovedia inak ako Babylon.
JANA BEŇOVÁ