V lesoparku Brezina každoročne vysychá množstvo borovíc. Postupne by ich mal nahradiť pôvodný jaseňový, dubový a javorový porast. FOTO - AUTOR
TRENČÍN - Lesopark Brezina v centre Trenčína sa rozprestiera na rozlohe dvesto hektárov a tiahne sa poza Trenčiansky hrad. Borovicové porasty, ktoré tvoria takmer tri štvrtiny lesa, pomaly vysychajú. Na vine sú požiare, minuloročné sucho, hmyz a hubové ochorenia.
Borovice pôvodne na Brezine nerástli. Lesopark z pôvodných drevín tvoril v minulosti jedinú prístupovú cestu na hrad, preto ho od stredoveku vypaľovali. Opätovné snahy o zalesnenie Breziny sa objavovali od 18. storočia. Zalesniť pustatinu sa podarilo až na prelome 19. a 20. storočia, keď boli na Brezine vysadené borovice pochádzajúce zo Stredomoria. Húževnaté balkánske stromy sa ujali a v dnešných dňoch lesu dominujú. Veľká časť z nich má však hrdzavé vrcholce a je napadnutá príživníckou hubou.
"Borovice usychajú už dlhé roky. Nemyslím si, že je to tento rok až také zlé, aby to vzbudzovalo obavy z kalamity," hovorí vedúci strediska Brezina Ivan Jančička. Podľa bývalého riaditeľa Mestských lesov Jaroslava Baláža je postihnutá najmä juhozápadná časť lesoparku. "Pred rokom bol v lesoparku na ploche šiestich hektárov, požiar. Aby sa borovice mohli spamätať, potrebovali priaznivé klimatické podmienky. Namiesto nich prišli extrémne suchá," hovorí. "Borovica je na Brezine nepôvodná a už prestarnutá. Postupne by ju mal nahrádzať pôvodný listnatý porast," dodáva.
Aj Jozef Májsky z Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty si myslí, že pre Brezinu je nevyhnutný návrat pôvodného porastu.
Niektorí obyvatelia Trenčína si však Brezinu bez borovíc nevedia predstaviť. "Ak úplne vyhynie, bude to znamenať zmenu panorámy mesta. V zime budú listnaté stromy opadané a lesopark úplne pustý," myslí si architekt Július Bruna.