PEKING - Čínska ekonomika zaznamenala v prvom štvrťroku rast medzi 9 až 10 percentami. Vládu začala vážne znepokojovať hrozba prehriatia ekonomiky a bude sa usilovať tempo ekonomického rastu spomaliť na plánovaných sedem percent. Čínsky premiér preto vyhlásil, že bude žiadať zastavenie rozbehnutých projektov v oblasti výroby cementu, ocele a hliníka.
V nedeľu sa zišiel čínsky kabinet, ktorý začne presadzovať rázne kroky k udržaniu hladiny inflácie a k eliminovaniu skokového vývoja ekonomiky. Centrálna banka sa zase má usilovať o zastavenie záplavy rýchlych úverov zvýšením povinných minimálnych rezerv. "Problém je, že štátni činitelia strácajú kontrolu nad investičným procesom a ľudia v centrálnej banke stratili kontrolu nad úverovým systémom," hovorí Arthur Kroeber z China Economic Quarterly. Tvrdí, že uplynulý štvrťrok bude ďalší z tých, v ktorých hospodársky rast presiahne hranicu deviatich percent.
"Ešte sme nedosiahli vrchol," tvrdí ekonóm Hong Liang, ktorý prepokladá ďalší nárast o 9,5 percenta. "Veľa opatrení, ktoré sa dnes prijímajú, ešte pred zopár mesiacmi na programe neboli. Zrejme si v Pekingu začali uvedomovať naliehavosť situácie," dodal.
Doterajšie čísla naznačujú, že Číne sa nedarí tempo ekonomickej expanzie priškrtiť a zabrániť tak nebezpečenstvu prehriatia ekonomiky. Priemysel si v marci pripísal 19,4 percenta a export bol medziročne vyšší až o 43 percent. Podľa Lianga Peking zatiaľ nepoužil dve zo svojich najmocnejších zbraní proti prehriatiu ekonomiky, a to zvýšenie úrokových sadzieb a reformu pevnej meny. Niektorí obchodní partneri tvrdia, že by si to Peking nemal nechávať na poslednú chvíľu. (reuters)