Najskôr získal štatút utečenca a k tomu "utečenecký občiansky preukaz". Keď mu však Slovensko priznalo občianstvo, o doklad prišiel. Skutočný občiansky však nedostal - nemá trvalý pobyt. Dnes je Eduardo nezamestnaný, firma, v ktorej pracoval, zanikla. Bez občianskeho preukazu sa nemôže prihlásiť na sociálnom úrade a nemôže dostať podporu v nezamestnanosti, hoci na Slovensku skoro osem rokov pracoval a platil poistenie.
Žije v podnájme v Bratislave s manželkou Janou a synom. Manželka bola doteraz na rodičovskej dovolenke, od septembra nastupuje do práce. "Písali sme všade - prezidentovi, Ľubovi Romanovi, ombudsmanovi, aj na magistrát," rozpráva Jana Chipilicová.
Prezident odpísal, že drží rodine palce, ale ide o právomoc ombudsmana. V kancelárii ombudsmana sa iba začudovali, prečo nechce zaťa prihlásiť do svojho domu na trvalý pobyt Janina matka, v poradni magistrátu dostali radu, aby si kúpili vlastný byt. "Keby sme mali peniaze, tak by si ten byt kúpil aj bez ich rád," hnevá sa Jana. "Všetci obviňujú moju rodinu a priateľov, ale ja im nič nezazlievam, dnes sú ľudia opatrní."
Polícia občiansky vydať nechce, odvoláva sa na zákon. "Všetci píšu, že to nie je v ich kompetencii, ale ani ja nemám kompetenciu vydať doklady! Kto nám teda môže pomôcť?" Najväčší problém vidí v tom, že bez občianskeho nemôže mať jej manžel ani kartu poistenca. "Ak by sa mu niečo stalo, lekár ho neošetrí."
Prípadu Chipilicovcov sa začali venovať právnici Slovenského helsinského výboru, včera sa nám s nimi nepodarilo spojiť. (haj)