Hoci sa vedenie televízie rado chváli, že dosiahlo zisk, člen manažmentu Branislav Záhradník hovorí, že veľkú úlohu zohráva finančná situácia STV. Druhým problémom je riziko - či je primerané materiálom, ktoré redaktor pripraví. "Medzinárodná výmenná sieť ponúka pomerne kvalitné obrazové podklady, agentúry takisto ponúkajú informácie. Niekedy je to možno skôr otázka prestíže televízie, keď sa snaží vyslať reportéra. Je otázne, do akej miery prináša reportér exkluzívne materiály, či sú iné, ako v medzinárodnej sieti. Takže v prípade STV je to kombinácia nedostatku peňazí, aj uvažovania, či je teraz rozumné, aby v podstate lokálna televízia mala redaktora v Iraku".
STV má vyslanú redaktorku v Bruseli. "Mali sme aj v Prahe a v Moskve, ale pri úsporných opatreniach sme ich stiahli. Uvažujeme o obnovení vyslaného redaktora v Prahe. Naši ľudia boli aj v Juhoslávii, keď boli nepokoje. Boli v Afganistane, ale tam, išli s vládnou delegáciou, takže to bolo relatívne bezpečné. Vždy je to otázka, či môžeme nútiť niekoho ísť do vojnovej oblasti," hovorí Záhradník.
Našli by v STV ľudí, ktorí by išli do Iraku? "Myslím si, že áno, určite by sme boli jeden štáb schopní vyslať."
STV nemá žiadne prostriedky pre redaktorov, ktorí idú do rizikových oblastí. Nemá nepriestrelné vesty ani prilby. "Máme napríklad sklad zbraní, sklad CO, ale určite to nie sú prostriedky, ktoré je možné použiť pri vyslaní redaktora do vojnovej oblasti."
TA 3
"Martin Rajec sledoval situáciu na iracko-kuvajtských hraniciach (10. 3. - 4. 4. 2003), neskôr sa presunul do Iraku (5. 4. - 23. 4. 2003). Vyslanie reportéra do vojnovej oblasti nie je lacná záležitosť, ale konkrétnu výšku nákladov spojených s takouto cestou nezverejňujeme," povedala hovorkyňa TA 3 Olívia Trnkalová.
"Spravodajské pokrývanie súčasnej situácie v Iraku sme sa, po dôkladnom zvážení rizík, rozhodli riešiť v úzkej spolupráci s ČT. Michal Kubal v častých telefonických vstupoch informoval o vývoji situácie, zároveň čerpáme informácie z viacerých zahraničných zdrojov a sme v každodennom kontakte s veliteľstvom našej vojenskej jednotky v Iraku. Súčasnú situáciu v Iraku považujeme za príliš neprehľadnú a rizikovú na to, aby sme vyslali reportéra do oblasti."
Slovenský rozhlas
"Vzhľadom na finančné možnosti nevysielame redaktorov do rizikových zón a pokrývame spravodajstvo z agentúrnych informácií," povedal programový riaditeľ Slovenského rozhlasu Vladimír Puchala. "Máme armádne vysielanie, teraz bol redaktor v Afganistane a na Golanských výšinách, ale závisí od toho, či vieme servis zabezpečiť aj z iných zdrojov."
Puchala nevie na sto percent povedať, či by niektorý redaktor bol ochotný ísť do Iraku. "Ale máme aj mladých dravých ľudí, takže myslím, že áno. Keď sú akútne veci, spolupracujeme s Českým rozhlasom a máme informácie aj z Washingtonu, kde je naša redaktorka. Máme pohľad z americkej strany a usilujeme sa ich objektívne dopĺňať agentúrnym spravodajstvom." Okrem Washingtonu má Slovenský rozhlas vyslaných redaktorov v Bruseli, Varšave, Berlíne, Moskve, Budapešti a v Prahe. (rf)