ká stanica BBC.
Návrat komerčného lovu mláďat tuleňov grónskych, ktorý sa pred 20 rokmi podarilo ekologickým aktivistom prakticky zastaviť, povzbudili rastúce ceny tuleních koží, po ktorých stúpol dopyt predovšetkým v Rusku a Poľsku, vysvetlil nedávno denník The New York Times.
Kanadské úrady tvrdia, že rýchle sa zvyšujúca populácia tuleňov spôsobuje znižovanie stavu tresiek. V severnom Atlantiku žije podľa nich 5,2 milióna týchto živočíchov. Svedomie Kanaďanov upokojilo sprísnenie pravidiel lovu, ktoré okrem iného zakazuje sťahovanie kože z tuleňov zaživa.
Predstaviteľka Medzinárodného fondu na ochranu zvierat IFAW Rebecca Aldworthová túto prax ostro odsúdila. Sľúbila, že tieto masakry členovia jej organizácie priblížia pomocou filmov a očitých svedkov svetovej verejnosti.
V 70. a 80. rokoch šokovali ekologickí aktivisti svet drastickými filmami ukazujúcimi kanadských lovcov pri ubíjaní belostných tuleních mláďat palicami a pri následnom sťahovaní obetí z kože. Kampaň, ktorá zahŕňala i fotografie herečky Brigitte Bardotovej objímajúcej tulenie mláďa, dosiahla uzavretie amerických a európskych trhov a výrazného obmedzenia lovu.
Spojené štáty v roku 1972 zakázali dovoz všetkých výrobkov z tuleňov a západoeurópske štáty v roku 1983 zastavili import bielych kožušín čerstvo narodených tuleních mláďat. Od roku 1985 počet ulovených tuleňov grónskych klesol na 15 tisíc ročne. (čtk)