Ak by sa potvrdil prieskum verejnej mienky agentúry Markinor, strana bývalého vodcu a hrdinu boja proti apartheidu Nelsona Mandelu by získala ešte o desať percent hlasov viac než v historicky prvých demokratických voľbách pred desiatimi rokmi.
Druhou najsilnejšou stranou sa podľa prieskumu stane opozičná belošská Demokratická aliancia so ziskom 12 percent hlasov.
"Juhoafrická demokracia utrpela už ziskom dvojtretinovej väčšiny ANC pred piatimi rokmi," myslí si politologička Anneke Greylingová, "73 percent hlasov bude znamenať jej koniec." Južná Afrika sa podľa nej definitívne stáva štátom jednej politickej strany ako zvyšok Afriky po páde kolonializmu.
"Hegemóniu apartheidovej Národnej strany strieda hegemónia Afrického národného kongresu," tvrdí politologička Mari Harrisová. Dlhodobá vláda jednej strany je podľa nej juhoafrickou tradíciou. "V rokoch 1910-1948 v krajine nepretržite vládli liberáli, v rokoch 1948-1994 afrikánski nacionalisti."
Mnohých straníckych aktivistov frustruje priebeh predvolebnej kampane. "Je úplne jedno koľko času alebo peňazí investujete do kampane," tvrdí Jon Cayzer z ústredia zuluskej Strany slobody Inkatha, "volebný výsledok to nijako neovplyvní".
V juhoafrickej tlači sa množia správy o tom, že malá opozičná Demokratická aliancia do svojej kampane vložila dvakrát viac prostriedkov než Africký národný kongres. "ANC je pre černochov stále národnooslobodzovacím hnutím z časov apartheidu," vysvetľuje Nick Clelland z centrály aliancie, "s tým nič neurobíte."
Autor: Roman Lipták, Pretória pre SME