Iračania, ktorí robia ťažkú hlavu americkým vojakom vo Fallúdži, sú veriaci moslimovia hrdí na svoj kmeň a nedôverčiví k cudzincom aj autoritám. S miestnym kmeňom Dulajmí mal ťažkosti aj Saddám Husajn. Keď nechal jedného člena rodiny popraviť, ostatní povstali, vypálili policajnú stanicu a ďalšie verejné budovy. Dnes o sebe tvrdia, že jediná autorita, ktorú uznávajú je Boh. Saddám bol domáci a neporadil si omnoho lepšie než americkí velitelia, rozpráva jeden zo starších mužov.
Sunniti z Fallúdže patria medzi zapálených moslimov. "Keď padla minulá sekulárna vláda, väčšina ľudí hľadala autoritu medzi miestnymi šejkami, z ktorých sa stali vodcovia. Zaisťujú kontakty medzi obyvateľmi a vedú ich aj duchovne. Keď ľudia z Fallúdže zajmú cudzincov, predvedú ich pred šejkov, ktorí rozhodnú, či majú v rukách sabotéra alebo čestného človeka," rozpráva jeden z bojovníkov.
To sa stalo aj kameramanovi jednej arabskej televízie. Bojovníkom sa nepáčilo, že ich filmoval, tak ho predviedli pred šejka Zafara. Múdry človek si prezrel zábery a nariadil kameramanovi, aby si zbalil veci a odišiel z Fallúdže.
Miestny odboj tvoria tri skupiny. Spája ich islam a je ťažké pochopiť ich odlišnosť. "Každá má svojich veliteľov, rozviedku a hierarchiu. Nesúhlasíme s poriadkom, ktorí tu nastolili Američania, nesúhlasíme s irackou vládnou radou a neschvaľujeme okupáciu," tvrdí jeden z mužov v zbrani.
K povstalcom sa pripojilo veľa obyvateľov Fallúdže. Jadrom ozbrojencov sú muži do 35 rokov, ale v oddieloch je vidieť i sivovlasých starcov. Sú v civile, okolo tela majú zásobníky s nábojmi, v rukách samopaly a protitankové strely. Niektorí nosia odpaľovače striel zem-vzduch ruskej výroby. "Bránime svoje štvrte, svoje mesto. Všetci sme v zbrani. Žiaden z mužov si nemôže dovoliť zostať opodiaľ, ak nechce prísť o česť," rozpráva ďalší Fallúdžan. "Kto by si pomyslel, že naše mestečko môže zastaviť najväčšiu vojenskú mašinériu sveta?" hovorí hrdo ozbrojenec. (čtk/afp)